BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bár nő az ár, csökken a bevétel

Az éves fakitermelési mennyiség csaknem tíz százaléka, 400-500 ezer köbméter – főként értékes bükkfa – eshetett áldozatul eddig a viharoknak – erről Ali Tamás, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Erdészeti Igazgatóságának igazgatóhelyettese beszélt. A kárértéket – figyelembe véve, hogy nemcsak fák pusztultak el, de erdei utak, hidak, gátak is – nehéz felmérni, ám országos szinten milliárdos nagyságrendű lehet – tette hozzá az igazgatóhelyettes. A Bakonyban a legsúlyosabb a helyzet: a Balaton-felvidéki erdőkben az évente kitermelt famennyiség fele pocsékba ment. A veszprémi erdőgazdaság területén a Zirci Erdészet különösen megsínylette az időjárást, ott az első becslések szerint két-három évi kitermelésnek megfelelő mennyiség pusztult el. Az erdőkben a kidőlt fák nagy része szilánkosra tört, tehát még fűtőanyagként is hasznavehetetlen, kárt szenvedtek továbbá az erdőállomány alatti facsemeték, amelyeket a rájuk boruló fakoronák sok helyütt összetörtek, ezeket most megpróbálják menteni. A Bakony mellett jelentős károkat okozott a vihar a Börzsönyben, a Mecsekben, a jelenleg is víz alatt lévő Gemenci erdőben és a Pilisben is.

A zöldség-gyümölcs ágazatban is jelentős, átlagosan 30-40 százalékos terméskieséssel kell az idén számolni – közölte a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács (FruitVeb) ügyvezető igazgatója. Mártonffy Béla szerint a gyümölcsfajok mindegyikénél jelentős terméscsökkenésre lehet számítani, a zöldségek közül pedig a dinnyét, az uborkát, a zöldborsót és az ipari zöldségeket érte komoly kár. A szakmai szervezet kezdeményezi a miniszternél, hogy a mostani helyzetet nyilvánítsa vis maiornak.

A kedvezőtlen viszonyok – a viharok, a belvíz, illetve a nedves idő miatt várhatóan erős gombásodás – miatt jelentősen növekedhet a zöldségek és gyümölcsök ára. Mártonffy Béla példaként a meggyet említette, amely esetében az elmúlt években nyomott, jellemzően kilogrammonkénti 60 forintos ár a kétszeresére, de akár annál is magasabbra emelkedhet. Ez azonban aligha kompenzálja a terméscsökkenés miatti forgalomkiesést, így összességében az ágazatban a tavalyi eredményhez képest harmadával, 200-250 milliárd forintra csökkenhet az éves árbevétel. A zöldség-gyümölcs árak emelkedésénél is közvetlenebb a hatás a gabonapiacon. A tőzsdén a kukorica ára a régóta stagnáló 30 ezer forint körüli szintről 37,5 ezerre emelkedett. A Gabonatermesztők Országos Szövetsége szerint az esőzések és a belvíz miatt búzából és kukoricából ötmillió tonnával kevesebb teremhet az átlagosnál, ez a termés egyharmadát jelenti. A búzánál még nagyobb lehet a veszteség: az átlagos 3,5 millió tonnához képest másfél millió tonnával kevesebbet arathatnak Vancsura József szövetségi elnök prognózisa szerint.


Pénzt és katonát ígért a kormány. Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Győr megye több településén veszélyhelyzetet hirdettek ki – mondta el Nagy Anna kormányszóvivő a BAZ megyei Ócsanáloson. Emlékeztetett arra, hogy a kormány hétfőn 800 millióról több mint 1,5 milliárd forintra emelte a védekezésre szánt keretet, és kijelentette, hogy ezután is rendelkezésre bocsátják azokat a forrásokat, amelyekre szükség van. Hende Csaba honvédelmi miniszter a Győr-Moson-Sopron megyei Bőnyben pedig azt ígérte, szükség esetén a Magyar Honvédség „összes rendelkezésre álló erőivel” részt vesz a védekezésben. VG

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.