Az alternatív energiával, illetve a hatékonyabb energiafelhasználással foglalkozó cégek részvényeibe érdemes lehet most befektetni. A hazai vállalatok közül az RFV-t és a PannErgyt ajánlják a szakértők. „Olyan volt az olajiparban a Mexikói-öbölben történt katasztrófa, mint a nukleáris energiában Csernobil” – mondja a Deepwater Horizon platform három hónappal ezelőtti felrobbanásáról Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. A következmények is súlyosak, az Egyesült Államok kormánya a mélytengeri fúrásokra moratóriumot rendelt el, de Európában is korlátozást sürgetnek az ilyen tevékenységekre.
Hogy mi lesz a mélytengeri olajtermelés sorsa, arról megoszlanak a vélemények, de Czachesz Gábor szerint be fogják tiltani. Szabó Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere szerint viszont az lesz a meghatározó, hogy a nyugati félteke kőolajellátásához szükség van ezekre a forrásokra. Abban viszont mindkét szakember egyetért, hogy a kőolaj árára hatással lesz ez az esemény, mert leszűkíti a kínálatot. Szabó Gábor szerint három-öt éves időtávon a jelenlegi 70-80 dolláros szintről ismét 100 dollárra nőhet a fekete arany ára emiatt, illetve a kínálati oldalon tapasztalható természetes mezőhozam-csökkenés, a változatlanul erős nem OECD-kereslet és a BP-baleset költségnövelő, illetve elmaradt beruházásokkal járó hatásai következtében.
A csökkenő kőolajkínálat az árupiacok mellett az energiaiparban érdekelt cégek részvényeire is hatással lehet. Abban semmi meglepő nincs, hogy a felrobbant platformot működtető BP árfolyamát az olajkúttal kapcsolatos hírek rángatják. A balesettel kapcsolatos kártérítések végösszegét már 40-50 milliárd dollárra taksálták, mikor két hete, több hónapos küzdelem után sikerült megállítani az olajszivárgást.
Míg a BP nagyot bukik az eseten, más cégek hasznot húzhatnak belőle. Ha a kőolaj tovább drágul, Czachesz Gábor szerint versenyképessé válnak a megújuló energiaforrások. Az ilyen iparágban érdekelt cégek, illetve az energiamegtakarítással foglalkozó vállalatok éppen ezért vonzó befektetésekké válhatnak. A hazai cégek közül az OTP Alapkezelő szakértője a Regionális Fejlesztési Vállalat (RFV) részvényeit ajánlja, de a PannErgyben is lát fantáziát. „A PannErgy beruházásai még csak most kezdődtek, de a cég potenciális nyertese a magas kőolajárnak” – teszi hozzá Szabó Gábor. Szóba jöhetnek továbbá a klímaváltozással és a környezetvédelemmel foglalkozó cégek részvényeibe fektető alapok is azoknak, akik hisznek ebben az iparágban. Ilyen alapokat egyebek mellett az OTP Alapkezelőnél, az Aegonnál és a K&H Alapkezelőnél találhatnak a befektetők.
Szabó Gábor úgy véli, az olajszektorokban is érdemes körülnézni, ott is akadnak olyan cégek, amelyek nyerhetnek az emelkedő kőolajáron, a régióból az osztrák OMV részvényeit ajánlja. Bár az OMV a termelés és a finomítás terén kevésbé hatékony, mint a Mol, az Aegon szakértője szerint e hátrányát bőven ellentételezi az olcsósága. Az alulértékelt orosz piacon is vannak vonzó részvények; hoszszú távon ígéretes például a Lukoil és a Gazprom is, emellett az oroszországi részvénypiacon befektető alapokat is jó szívvel ajánlja a befektetőknek. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.