BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan indulhat a „zöldrali”

Emelkedhetnek a magyarországi alternatívenergia-részvények

A „zöld” befektetések iránt az utóbbi hónapokban ismét fellendült az érdeklődés, az egyik hazai alapkezelő, a Generali is most indította el Greenergy fantázianevű alapját. Ez olyan fejlett és fejlődő piaci cégek részvényeibe fektet, amelyek főként a világ energetikai innovációs fejlődéséből profitálnak, és elkötelezettek a jövő szempontjából ígéretes kutatási és fejlesztési területen. A Generali alapja már a negyedik hasonló konstrukció a hazai piacon, néhány évvel ezelőtt az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő, az OTP Alapkezelő és a K&H Alapkezelő is indított klímaalapokat.

„Pár éve nagyon népszerű volt ez a téma, de mára jött el az idő, hogy a szektorban működő cégek részvényei valóban jól teljesítsenek” – indokolja Pillár Zsolt, a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója a mostani indulást. A 2008 őszén elmélyült válság idején ugyanis az alternatív energiában érdekelt cégek árfolyama is hatalmasat esett, és ez a szektor – a többivel ellentétben – a tavalyi tőzsdera-liban sem talált magára. Az alulteljesítésnek az lehetett az oka, hogy ez az ágazat viszonylag tőkeigényes, és egyes cégeknél nehéz meghatározni, mikortól fordulhatnak nyereségesbe.

Ha viszont – ahogy azt egyre többen feltételezik – elmarad a kettős mélypont és felépül a világgazdaság, a befektetők is visszatérhetnek erre a piacra. A környezet védelmét célzó politikai törekvések ugyanis támogatják az alternatív, megújuló energiát előállító vagy a hatékonyabb energiafelhasználást lehetővé tévő technológiákkal foglalkozó vállalatokat. A technológiák fejlődése miatt arra is lehet számítani, hogy előbb-utóbb a megújuló energia olcsóbb lesz, mint a hagyományos.

Az állami támogatásokra építő cégek részvényeivel kapcsolatban azonban egyelőre óvatosságra intenek a szakértők. „Az ilyen társaságok árfolyama csökkenhet a közeljövőben” – mondja Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az energiamegtakarításra vagy -tárolásra koncentráló cégek viszont komoly nyereséggel kecsegtetnek, előbbiből Czachesz a magyar RFV-t, utóbbiból az amerikai A123-at emelte ki. A szakember szerint az említettek mellett még a költséghatékonyságukat javítani képes – főleg kínai – energetikai vállalatok részvényeit érdemes mostanában vásárolni.

A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) forgó cégeknél is lehet már látni a befektetői érdeklődés fokozódásának jeleit. Az idei egyik legjobban teljesítő részvény az RFV-é, amelynek árfolyama egy éve még 4000 forint körül volt, mostanában viszont már 9500 körül forog. Ráadásul a szakértők szerint az energetikai kispapír még tovább drágulhat, hiszen a nemrég elnyert romániai távfűtés-korszerűsítési pályázatok középtávon megduplázhatják a társaság eredményét. Több mint 30 százalékos árfolyam-emelkedésen van túl szeptember eleje óta a PannErgy is, amely esetében az a hír hozta meg a befektetők kedvét, hogy a társaság a vártnál nagyobb hozamú hőforrást talált Miskolc közelében.

A két cég részvényeibe egyébként befektetett több hazai klímaalap is, sőt az RFV-ben az OTP Alapkezelőnek és az Aegonnak komoly tulajdonhányada is van. Az RFV egyébként nemrég kötvényeket is bevezetett a BÉT-re, a hároméves hitelpapírok kibocsátáskori kamata évi 10,44 százalék volt. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.