BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdokért hasznosítottak

A nyolc Recomplex-tag 390 ezer tonnányi hulladékot kezelt

Összesen 8,262 milliárd forintot fordítottak szelektív hulladékgyűjtésre és hulladékhasznosításra tavaly a Recomplex Egyesülésbe tömörült, hulladékkezelést koordináló szervezetek, ezzel több mint négyezer hulladékkibocsátásért felelős gyártó és forgalmazó cég hasznosítási kötelezettségének teljesítéséről gondoskodva. Balatoni Henrik, a Recomplex igazgatóságának elnöke a szervezet tegnapi tájékoztatóján elmondta: az egyesülés nyolc tagszervezete 2010-ben összesen 390,5 ezer tonna – csomagolási, gyógyszer-, növényvédőszer-csomagolás, elektronikai, akkumulátor és elem, valamint gumi – hulladék gyűjtését szervezte meg. Ez az eredmény biztosította, hogy a Recomplex koordináló szervezetei a válságból történő lassú kilábalás mellett is kiemelkedő eredményekkel zárhatták az évet, Magyarország pedig az összes érintett hulladékfajta esetében teljesíteni tudta a rá vonatkozó európai uniós visszagyűjtési és hasznosítási célokat.

A Recomplex tagjai közül a legnagyobb összeggel az Öko-Pannon Nonprofit Kft. gazdálkodott, amely 2010-ben 5,78 milliárd forintot költött el összesen 334 ezer tonna csomagolási hulladék szelektív gyűjtésére és hasznosítására, ez 9000 tonnával haladta meg az egy évvel korábbi mennyiséget. Viszkei György, az Öko-Pannon ügyvezető igazgatója hozzátette: különösen kedvező, hogy a lakossági szelektív gyűjtésből származó szelektált csomagolási hulladék mennyisége a 2009-es 51 ezer tonnát követően tavaly elérte az 54 ezret.

A gyártó és forgalmazó cégek Magyarországon 2002 óta ruházhatják át hulladékhasznosítási kötelezettségük teljesítését a kifejezetten erre a célra létrehozott nonprofit koordináló szervezetekre, ezzel mentességet szerezve a környezetvédelmi termékdíj megfizetése alól. Azonban a hazai közép- és nagyvállalatok körében gyakori, hogy nemcsak egy, hanem több hulladéktípus visszagyűjtésére és hasznosítására is kötelezettek. Ez főként a kiskereskedelmi áruházláncokat, az autógyártókat, illetve gépjárműimportőröket, az informatikai vállalatokat, valamint az elektronikai berendezések gyártóit és importőreit érinti, amelyeknek így – az anyagi mellett – óriási adminisztrációs többletterhet és folyamatos odafigyelést jelent termékdíj-fizetési vagy hasznosítási kötelezettségük teljesítése. Nyolc, különböző hulladékfajta kezelését koordináló szervezet 2010 júniusában összefogott, és megalapította a Recomplex Egyesülést azzal a szándékkal, hogy az egyszerre többféle hulladék kibocsátásáért felelős gyártó és forgalmazó cégek a jövőben egyablakos ügyintézés keretében teljesíthessék hulladékhasznosítási kötelezettségüket.


Felértékelődhet a feladat

A hulladékkezelést koordináló szervezetek olyan feladatot látnak el a magyarországi hulladékgazdálkodásban, amelynek elvégzésére jelenleg a hatóságoknak nincs kellő kapacitása – fogalmazott Hecsei Pál. Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség főigazgató-helyettese szerint ugyanakkor a kormány szándéka változatlan a termékdíjas rendszer átalakítására, s amennyiben az állam úgy dönt, hogy saját kezébe veszi a hulladékkezelés koordinálását, az a terület további felértékelődését jelenti. NIG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.