Látványos támadás érte Dmitro Firtas ukrán üzletembert: őt és az orosz Gazprommal közös gázkereskedő vegyes vállalatát, a RosUkrEnergót (RUE) beperelte Julija Timosenko korábbi ukrán miniszterelnök, meg nem nevezett további felperesekkel összefogva. E felperesek Timosenko kormányának a tagjai voltak. A New York-i déli kerületi bíróságon beadott panasz olyan alapvető emberi és polgári jogok sérelméről szól, amelyektől Timosenko szerint Firtas és mások állítólag „különböző módszerek és összehangolt erőfeszítések révén a felpereseket és ukrán honfitársaikat megfosztották”.
Lényegében arról van szó, hogy a múlt évi ukrajnai kormányváltás után számos vizsgálat indult a leváltott kabinet több tagja ellen, néhányan börtönbe is kerültek. Timosenko e vádakat megalapozatlannak, az eljárás módját és eszközeit pedig jogszerűtlennek ítéli. Beadványában zsarolásról, fenyegetésről, megfélemlítésről példálózik.
Az ügy hátterében eredetileg gáz, azaz lényegében a pénz állt. A RUE közvetítőként éveken át a Gazpromtól vett olcsó közép-ázsiai gázzal látta el az ukrán piacot, jórészt az ukrán állami Naftogaz (Naftohaz) monopoltársaságon keresztül. Magyarországra és Lengyelországba is szállított.
2009 elején 11 milliárd köbmétert tárolt Ukrajnában a lengyel és a magyar piac számára. (Beadványában Timosenko Magyarország helyett tévesen Romániát ír.) E gáznak a 1,7 milliárd dolláros árával még tartozott a Gazpromnak. A 2009 eleji orosz–ukrán gázválság lezárásaként Timosenko akkori miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök kizárta a RUE-t a gázkereskedelemből, és „rendezték” a cég tartozását is: a követelést a Naftogaznak kellett megvennie, vagyis ekkortól már neki tartozott a RUE 1,7 milliárddal. Timosenko utasítására a Naftogaz be is hajtotta az adósságot: lefoglalta – hiszen már megvette – a RUE 11 milliárd köbméter gázát.
A RUE ezzel nemcsak az ukrán piacról szorult ki, de gáz híján magyarországi és lengyelországi kötelezettségeit sem tudta teljesíteni. Néhány hónappal később Firtas ráadásul újból úgy „adta el” egy eszközét, ezúttal Magyarországon, hogy mások döntöttek helyette: az EMFESZ Kft. vándorolt új tulajdonoshoz.
Firtas perek sorozatát indította cége és ukrajnai gáza visszaszerzésére. Kedvezett számára, hogy közben Magyarországon és Ukrajnában is új kormány állt fel. Ukrajnában ráadásul fordult a kocka is. Olyan vezetés állt az ország élére, amellyel Firtas – állítja Timosenko, de erről lehet olvasni az ukrán sajtóban is – jó kapcsolatokat ápol. Timosenko Firtas barátjaként említi Jurij Bojko energiaügyi minisztert és Szerhij Liovocskin elnöki kabinetfőnököt, illetve bizalmasaként Valerij Horosovszkijt, az állambiztonsági rendszer főnökét.
Panasza szerint e jó kapcsolatoknak tudható be a Naftogaz korábbi vezetőjének és a Timosenko-kormány néhány tagjának indokolatlan bebörtönzése. Ugyanezzel magyarázza, hogy ukrán részről már nem volt ellenállás a RUE kártérítése ügyében sem, amelyet a Naftogaznak a stockholmi bíróság döntése értelmében 3,5 milliárd dollár értékű gázzal kellett lerónia. Timosenko e kártérítést jogszerűtlennek ítéli, mert a RUE eredetileg sem fizette ki a gázt, a Naftogaz viszont már igen. (Úgy, hogy tranzitdíjkedvezményt adott a Gazpromnak.) Igaz, a visszakapott gázt a RUE végül a Gazpromnak adta el, a hírek szerint az ügyletben rendezték a korábbi tartozást.
Mi jól jártunk a RUE-vel
Magyarországra a RUE először az Eural Trans Gas és a svájci Bothli cég közvetítésével, majd ciprusi vállalatán, a Mabofin keresztül ellenőrzött EMFESZ közbeiktatásával értékesített. Tevékenysége üdítően hatott a magyar piacra: több nagyfogyasztó a piacinál sokkal, induláskor akár 30 százalékkal is olcsóbban jutott a gázhoz. Néhány név a közép-ázsiai gáz hazai korábbi felhasználói közül: Creaton, Dunapack, Michelin, Nestlé, Nitrogénművek, Pick Szeged, Richter, Tesco, Wienerberger, Zalakerámia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.