BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágábban jön az importgáz

A HUPX-en próbálnak szerencsét az ártámogatásból kiesett kiserőművek

Júliustól többet fizetünk az orosz importgázért a gáz árára ható tényezők változása miatt. Októbertől újabb drágulás várható. Mindez megnehezíti azon gázüzemű kiserőműveknek a helyzetét is, amelyek áramár-támogatása júliustól megszűnt. Egy részük a HUPX-en igyekszik pénzzé tenni az áramát. Úgy tűnik, közben a kedvezményes árú gáz nagyja az MVM Partner nyakán maradt.

Két-három hét múlva derülhet ki, beválik-e az áramtőzsde az ártámogatási rendszerből (KÁT) július 1-jétől kikerült erőműtársaságok számára. A legfeljebb 50 megawatt kapacitású, a hő mellett villamos energiát is előállító létesítményeknek a szabályozás lehetővé tette, hogy a KÁT megszűnésével áramukat a HUPX-en értékesítsék. A lehetőséggel a 160 érintettből 92 élt, ezek bármilyen másnapi szállítású, legfeljebb óránként változó árú termékre adhatnak ajánlatot. Áramukat azonban kizárólag a hazai villamosenergia-rendszer irányítójának, azaz a Mavirnak adhatják el.

„A fennmaradó közel 70 társaság alapvetően két okból nem lépett be a Mavir által a számukra létrehozott mérlegkörbe (a termelést és kínálatot összehangoló rendszerbe) – tájékoztatta lapunkat Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) elnöke. – Vagy azért, mert egy olyan nagyobb csoport tagja, amelyen belül egy áramkereskedő átveszi tőle a villamos energiát, vagy mert már korábban leszerződött egy piaci áramkereskedővel.”

Olyanról viszont nem tud Bercsi Gábor, hogy valamely erőműtársaság a KÁT megszűnése miatt leállt volna, más forrásunk szerint viszont ilyenre is van már példa.

Az azonban Bercsi Gábor szerint is kérdéses, tudnak-e majd a HUPX-en szerencsét próbálók nyereséggel kereskedni az áramtőzsdén. Az első adatok nem túl biztatók. A tőzsdei árak már a KÁT-ból érkezők belépése előtt estek, és tovább gyengülhetnek, ha az új tagok kibővítik a kínálatot. A legjobban fizető, azaz a reggel 6 és este 22 óra közötti HT (high time = csúcsidőszak) időszakban kilowattóránként ma elérhető 18-20 forintos ár alig valamivel több annál, amennyi az új tagok változó költségeit fedezi. Ugyanakkor többen kénytelenek ennél is olcsóbban adni az áramukat, mert ahhoz, hogy teljesíthessék távhőellátási kötelezettségüket, már az ideális reggel 6 órás időpont előtt be kell indítaniuk a termelést.

Rontja a helyzetüket a gáz drágulása is. Igaz, a távhőtermelők vásárolhattak volna az MVM Partner által kizárólag a számukra felkínált, kedvezményes árú földgázból, ám Bercsi Gábor az MKET tagjai körében végzett felmérés alapján, más forrásunkkal egybeesően úgy tudja, hogy a reméltnél szűkebb kör élt e lehetőséggel. (Piaci híreink szerint csak egy cég vásárolt, az is az MVM csoporthoz tartozik.) A többiek a piacról szerezték be a gázt.

A Világgazdaság információi szerint azonban július 1-jétől az orosz importgáz ára a második negyedév 410 dollár/1000 köbméteres szintjéről 485 dollárra nőtt, a negyedik negyedévben pedig elérheti az 500-at is. A drágulást a gázárképletben szereplő két olajtermék mediterrán piaci árának erőteljes növekedése okozza. A fűtőolaj tonnája januárban még 512 dollár volt, júniusban már 673. Még rosszabb a helyzet a gázolajnál, amely fél év alatt 799 dollárról 1200-1300-ra drágult. Igaz, júliusban már mindkét jegyzés esett – a fűtőolaj jelenleg 645 dollár körül mozog, a gázolaj 935 körül –, de ennek a hatását még ki kell várnunk az árképzés kilenchavi átlagolásos módja miatt. Beválhat Alekszej Miller, a szállító Gazprom első emberének minapi jóslata, amely 500 dollár/1000 köbméter európai exportárat valószínűsített az év második felére. Ésszerű lenne tehát bespájzolni még az októberi drágulás előtt. Csakhogy a nagykereskedelemmel és tárolókapacitásokkal is rendelkező E.Onról az hírlik szakmai körökben, hogy már az év elején is kevesebbet importált a tervezettnél, később indította el a betárolást is, és most sincs jele, hogy készleteket akarna építeni. Feltehetőleg azért nem, mert német tulajdonosa nem lehet biztos abban, hogy megtarthatja magyarországi gázérdekeltségeit, vagyis nem kockáztat fölöslegesen. Így viszont az E.On az idén közel kétmilliárd köbméterrel kevesebb gázt fog átvenni, mint amennyire leszerződött. E különbözet árát akkor is ki kell fizetnie, ha nem veszi át a gázt.

Diszkontáras tőzsdetagság

A KÁT-ból érkezők termelésével együtt a magyar áramtőzsde forgalma a májusinak a másfélszeresére is nőhet, azaz megfordulhat itt az országban értékesített villamos energia 15 százaléka. A tőzsde vonzerejét növelhette, hogy a KÁT-rendszerből érkezőknek nem kellett egyenként belépniük, mert maga a KÁT-mérlegkör lett tőzsdei tag – tájékoztatták lapunkat a HUPX-nél. Ezáltal lényegében átvállalta a tagsági díjat.

A hamarosan induló fizikai határidős termékek tovább szélesítik a KÁT-ból érkezett kiserőművek értékesítési lehetőségeit Tari Gábor, a Mavir vezérigazgatója szerint.

A HUPX közben készül a derivatív piac bevezetésére is, legkésőbb 2013. január 1-jétől pedig beindítja a gáztőzsdét is a leánycégén keresztül. A múlt héten végzett a cseh–szlovák–magyar piac összekapcsolásával.

A KÁT nem szűnt meg teljesen: miközben július 1-jétől eltűnt az áram végfelhasználói árából a hőt is előállító áramtermelők ártámogatása, megjelent helyette a kilowattóránként 1,2 forintos kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj, amely a hőtermelést dotálja.

A hamarosan induló fizikai határidős termékek tovább szélesítik a KÁT-ból érkezett kiserőművek értékesítési lehetőségeit Tari Gábor, a Mavir vezérigazgatója szerint.

A HUPX közben készül a derivatív piac bevezetésére is, legkésőbb 2013. január 1-jétől pedig beindítja a gáztőzsdét is a leánycégén keresztül. A múlt héten végzett a cseh–szlovák–magyar piac összekapcsolásával.

A KÁT nem szűnt meg teljesen: miközben július 1-jétől eltűnt az áram végfelhasználói árából a hőt is előállító áramtermelők ártámogatása, megjelent helyette a kilowattóránként 1,2 forintos kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj, amely a hőtermelést dotálja.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.