A Mol horvátországi leányvállalata, az INA kénytelen visszafogni szíriai szénhidrogén-termelését a Szíria elleni embargó, az országban erősödő politikai bizonytalanság és üzleti problémák miatt. A közel-keleti országban hozzák fel a Mol szénhidrogénjének mintegy 14 százalékát.
Az INA tovább csökkenti szíriai termelését az ottani fejlemények miatt. A tőzsdei bejelentés szerint a szeptemberben már bejelentett napi 1500 hordós átlagos visszafogáson felül további napi 1300 hordó olajegyenértékkel zsugorodik az INA szíriai olaj- és gázfelhozatala.
A hivatkozott „fejlemény” az, hogy az EU korlátozó lépéseket vezetett be Szíriával szemben, ez pedig kedvezőtlen lehet a társaság ottani üzletére és tevékenységére. Az üzleti problémát elsősorban az jelenti, hogy az INA továbbra is nehézségeket tapasztal a rá eső szénhidrogén-termelés utáni követelések szíriai partnerrel szembeni érvényesítésében. A termelést pedig az veti vissza, hogy az EU-szankciókat 2011. december 1-jéig meghoszszabbították, s hogy nő Szíriában a politikai instabilitás.
A szíriai Hayan blokk szénhidrogénkészleteit 47,5 millió tonna olajegyenérték, a területen az első három negyedévben napi 21,6 ezer hordó olajegyenértéknyi szénhidrogént hoztak fel. Szíriából származik a Mol csoport teljes termelésének 14 százaléka a társaság befektetői prezentációja szerint. A Hayan blokkon az idén helyeztek üzembe egy olyan gázfeldolgozó üzemet, amely jelentősen megnövelte az olaj és a kondenzátum termelését, és lehetővé tette az olajból előállított gáznemű üzemanyag, az LPG helyi gyártását. A szíriai 2012–13-as beruházási terv – amely a Mol csoport teljes CAPEX-ének mintegy nyolcadát teszi ki – összesen négy termelőkutat és olyan fejlesztéseket tartalmaz, amelyekkel az új termelés összekapcsolható a meglévő rendszerekkel. VG
Jön a NIS gázt kutatni
A szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) és az osztrák Rohöl-Aufsuchungs AG (RAG) közös olaj- és gázkutatási megállapodást kötött a RAG Hungary 2,25 ezer négyzetkilométeres kiskunhalasi koncessziós területére – közölte az orosz Finmarket gazdasági hírportál, a NIS egyik részvényese, az orosz Gazprom Nyefty információjára hivatkozva. A felek közösen viselik a költségeket és a kockázatokat, és egyenlő arányban osztoznak a bevételen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.