BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összefogás Délkelet-Európával

Tegnap Budapesten tárgyalt az Energiaközösség (Energy Community) igazgatója minisztériumi, energiahivatali illetékesekkel és cégvezetőkkel hazánk és a közösség kapcsolatairól, illetve a Duna-régió stratégiával való együttműködéséről. A szervezet az EU-n kívüli, de uniós csatlakozásra készülő és az EU-val együttműködő délkelet-európai országokat és Ukrajnát tömöríti.

„A Mavirral, a Mollal, az Elmibbel, az Első Magyar Biogázzal és a Magyar Termálenergia Társasággal egyeztettem, főként az infrastruktúra projektek finaszírozási modelljéről” – válaszolt a Világgazdaságnak Szlavtcso Nejkov, az Energiaközösség igazgatója. Konkrét beruházásokat nem támogatnak, de pártolnak minden, energiabiztonságot segítő kezdeményezést. Az igazgató a napokban a Trans Adria Pipeline gázvezeték-beruházás szervezőivel egyeztetett, ma a Nabucco Pipeline konzorcium tagjaival ül le, majd a South Eastern European Pipeline képviselőivel. Az Energiaközösség szívesen fogadja majd a Déli Áramlaton keresztül érkező gázt is. „A három éve kialakított, térségi gázvezetékgyűrű koncepció megvalósítása nagyban függ attól, hogy az azeri Sah Deniz 2 konzorcium melyik európai gázvezeték feltöltését vállalja, s hogyan alakul térségünk gázigénye” – mondta Szlavtcso Nejkov. Az Energiaközösség által montenegrói központtal nyitandó áramaukciós iroda együtt fog működni a Mavirral, ahogyan az összes térségi rendszerirányítóval is. n B. H. L.

Fontos partner

Oroszország nem tagja, nem is megfigyelője a szervezet munkájának, de olaj-, gáz és nukleáris üzemanyag szállítóként fontos partnere. Az orosz Gazprom tavaly részt vett a közösség gázipari fórumán.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.