BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fagytól dermedt a termelés

Amikor már sokan úgy gondol­ták-remélték, hogy mélypontjára ért a hazai építőipar, kiderült, hogy még mindig van lejjebb: a februári teljesítményeket összegző statisztikai adatok szerint a termelés 16 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Havi alapon, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 7,3 százalékos volt az elmaradás. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent, tehát sem az épületek építése, sem pedig az egyéb építményeké nem hozott szívderítő eredményeket. Ám a KSH elem­zői arra figyelmeztetnek, hogy az év első két hónapjában általában egy átlagos hónap termelésének mintegy 60 százalékát produkálja az ágazat.

Az idei tél azonban különösen kedvezőtlen volt az építkezések számára, tehát elsősorban a megszokottnál hidegebb időjárás számlájára írható, hogy februárban ennyire nagy mértékben zuhant a termelés. A két első hónap adatait nézve a termelés közel tizedével esett vissza az elmúlt év azonos időszakához képest.

A hideg tél különösen rosszul érintette az épületek építése ágazatot – ami magában foglalja az épületépítési projektek szervezését és az épületek szerkezetépítését. A termelés jelentősen, 28,8 százalékkal maradt el az előző évi februáritól. A globális válság kezdete óta egy hónap kivételével jobb volt ez az érték.

Az egyéb építmények ágazati termelését nem érintette ennyire drámaian a zord időjárás, mindössze 2,8 százalékos volt a csökkenés az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Különösen aggasztóak az adatok, ha az építőipar úgynevezett utolsó békeévéhez, 2005-höz viszonyítjuk az idei teljesítményeket. Idén januárban az akkori bázisnak alig több mint egyharmada volt az ágazat termelése, s februárban is kevesebb mint 40 százaléka.

Kissé derűsebben lehet megítélni a folyamatokat annak fényében, hogy februárban az építőipari vállalkozások újonnan kötött megrendeléseinek volumene csaknem négy ötödével nagyobb volt, mint egy évvel korábban. Januárban szintén növekedésnek lehettünk tanúi.

Az új szerződéseken belül ­kiugróan nőttek az egyéb építményekre szóló megrendelések: csaknem harmadával nagyobb igény mutatkozott, mint 2011 februárjában. A biztató adat – a meglehetősen alacsony tavalyi bázis mellett – a vasútfelújításra kötött nagy értékű, hosszabb idő alatt megvalósítandó szerződéseknek, valamint a közműépítési munkákra vonatkozó megrendeléseknek köszönhető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.