BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az egész térségnek jól jönne az adriai LNG

Átveszi a horvátországi LNG projekt feletti irányítást a Plinacro állami vezetéküzemeltető vállalat, mivel a beruházással eredetileg megbízott Adria LNG konzorcium a kormány szerint túl régóta késlekedik a megvalósítással.

A cseppfolyós gáz fogadó és újragázosító (LNG) terminál a Krk-szigetre épülne. Évi 15 milliárd köbméteres kapacitásával nemcsak Horvátország orosz gáztól való függését oldaná, de segíthetne térségünk ellátásában is. Az Adria LNG 2008-ban elkészült megvalósíthatósági tanulmánya után a Plinacro most újat készítene, mert a konzorcium késik a finanszírozási döntéssel. A horvát kormány már 2010-ben gyorsabb munkát sürgetett a beruházó csoportnál, de az a gáztúlkínálat miatti, kedvezőtlen piaci helyzetre hivatkozva 2011-ről 2013-ra halasztotta a tervek véglegesítését. Darko Horvat energiaminiszter közölte: az állam, mint a beruházás partnere számára elfogadhatatlan, hogy 2013-ig várjon az előrelépésre. „Nem engedhetjük, hogy semmi se történjen.” Bár a Plinacro megvalósíthatósági tanulmánya is csak 2013-ra készülne el, a kormány szerint így is gyorsabban készülne el a 800 millió eurós projekt, mint az Adria LNG-é, melynek átadása 2017 előtt nem várható.

Horvátország jelenleg gázfelhasználásának 40 százalékát Ukrajnán át érkező orosz importból fedezi. Az LNG terminál révén nemcsak, hogy fellélegezhetne e nyomás alól, de fontos beszállítója is lehet térségünknek. A délnyugati és az észak-déli gázfolyosó is Magyarországon fut majd keresztül az LNG-üzem Városföld-Slobodnica kétirányú vezetékre való csatlakoztatásával. Ez olyan infrastrukturális előny, amely alapján a Gazpromnak érdemes lehet az országot a Déli Áramlathoz kapcsolódóan térségi, illetve európai gézelosztó központként kezelnie, emelte ki a napokban Kovács Pál a Világgazdaságnak. Az energetikai államtitkár szerint felesleges lenne a Gazprom gázát az ausztriai Baumgartenig vinni, hiszen Magyarországon a tárolási és az elosztáshoz szükséges feltételek is adottak. (A Déli Áramlat Baumgartenig való elvezetése az utóbbi hónapokban amúgy is elbizonytalanodott.)

Ha az E.ON Ruhrgas, az OMV, a Total és a Geoplin által alapított Adria LNG elesik a beruházástól, akkor az INA-nak fenntartott részen keresztül a Mol is. Radimir Csacsity horvát energiaminiszter azonban a Kovács Pállal tartott megbeszélését követően jelezte, Magyarország élénk érdeklődést mutat a projekttel kapcsolatban, egy ezzel kapcsolatos megállapodás pedig mindkét fél számára jelentős előnyökkel járna.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.