Az azeri Sah Deniz 2. gázmezőt működtető konzorcium előzetesen az uniós hátterű Nabucco West vezetékprojektet jelölte meg gázának majdani, közép-európai szállítójaként. A Nabucco vezeték egyszerűsített változatának számító Nabucco West és a rivális Trans-Adriatic Pipeline (TAP) közül jövőre választják ki a befutó projektet az azeriek.
Ha a Nabucco Westen érkezhet Európába az azeri gáz, az a török–bolgár határtól Bulgárián, Románián és Magyarországon át jut majd el Ausztriáig, ahonnan a meglévő vezetékeken további országokba továbbítható.
Magyarországnak fontos, hogy minél több helyről jusson energiaforráshoz, így az az érdekünk, hogy az azeri gáz is Közép-Európán keresztül jusson el a kontinensre – jelentette ki Szijjártó Péter miniszterelnökségi államtitkár Orbán Viktor kormányfő azerbajdzsáni látogatását összegezve.
A TAP Görögországon és Albánián át érné el Olaszországot, vagyis ez a cső a dél- és a délkelet-európai igények kielégítésére összpontosít. Mindkét vezetéktervnek kedvez, hogy Azerbajdzsán és Törökország néhány napja megállapodott az azeri gáz Törökországon keresztüli szállításáról a Transz-Anatólia vezetéken keresztül. (Tanap) A Tanap keleti végpontja ugyanis az azeri–török határ, a nyugati pedig Törökországnak éppen az a határpontja, ahonnan a Nabucco West és a TAP is kiindulna. A Tanap más, például türkmén gázt is szállíthatna.
A Nabucco West döntőbe jutásával egyidejűleg esélytelenné vált az importra a Nabuccóéhoz hasonló nyomvonalú, de a már meglévő csövekre építő SEEP projekt. Útnak indítója, a British Petroleum jelezte: mostantól a Nabucco Westet támogatja. Az ITGI vezetékprojekt már februárban kiesett a versenyből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.