A Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség (Mageosz) szerint a gépipar valóban jobb helyzetben van a gazdaság számos más ágazatához képest. Azoknak a cégeknek a helyzete stabil, amelyek exportra termelnek, bár néha felmerülnek bizonytalanságok a külföldi vevők részéről is, mondta a Világgazdaságnak a Mageosz főtitkára, Vadnai Gábor. Az exportőröknél további gondot jelenthet a szakembergárda folyamatos csökkenése. A belföldi piacra termelő gépipari cégek helyzete viszont kifejezetten problémás. A szektorban tevékenykedő vállalatokat ugyanúgy sújtják a magyar gazdasági környezetben jelentkező problémák, mint bármilyen más ágazatban. Ezek többek között a kiszámíthatatlan üzleti környezet, beleértve az adórendszert, a munkaügyi szabályokat, a szakmunkásképzést és a felsőfokú oktatást, a hektikus árfolyammozgások, a forráshiány, a hitelszűke, a hiányos és késedelmes pályázati kiírások és a pangó hazai kereslet.
A Mageosz az utóbbi időben nem tapasztalt különösebb érdeklődést a külföldi befektetők részéről, és nem tud arról, hogy tagvállalatai közül bármelyik potenciális célpont lenne. Arra a kérdésre, hogy vajon mely cégek kerülhetnének a befektetők fókuszába, Vadnai elmondta, hogy azoknál a vállalatoknál lehet ennek realitása, amelyek a pangó belföldi piacra dolgoznak, és emiatt esetleg olcsón felvásárolhatók. A Mageosz elsősorban a kkv-kat tömöríti, bár a Rába Holding is tagja a szövetségnek. A Mageosz jelenleg 41 taggal és hét társult taggal működik.
Karsai Gábor, a GKI vezérigazgató-helyettese lapunknak elmondta, hogy a gépipar alágazatainak helyzete nagyon különböző. Szerinte első ránézésre a járműipari alkatrészgyártó cégek jöhetnének szóba felvásárlási célpontként, de ezek jelentős része már külföldi tulajdonban van. 2011-ben a gépipari vállalkozások háromötöde működött külföldi tőkével. Az ágazatok közül a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában a legnagyobb, 75 százalékos, a gép, gépi berendezés gyártásában pedig a legalacsonyabb a határon túli tőke aránya (48 százalék).
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal 83 projektet és 70 megkeresést kezelt 2011-ben. A projektek ágazatok szerinti megoszlását tekintve a magyar gazdaságban húzóágazatoknak mondható járműipar, elektronika és SSC mellett feltörekvő szektornak tekinthető az élelmiszeripar és a logisztika is. Ezen projektek többsége a hivatal szerint az Amerikai Egyesült Államokból, Németországból és a Távol-Keletről ered.
Vanek Balázs országigazgató szerint az iparág gyors regenerálódó képességét mutatja, hogy a 2007-ben 10 829,1 milliárd forint értékű magyar gépipari export 2008-ban még 11 185,4 milliárdra tudott bővülni, majd a válság csúcsán, 2009-ben is csak 10 007,7 milliárdra esett vissza.
Tavaly már 12 630 milliárd forintot termelt az iparág. Idén január–júliusban a magyar gépipari és szállítóeszközök exportértéke forintban mérve 4,6 százalékkal 7 347,4 milliárdra növekedett az előző év azonos időszakához képest.
Vanek Balázs országigazgató szerint az iparág gyors regenerálódó képességét mutatja, hogy a 2007-ben 10 829,1 milliárd forint értékű magyar gépipari export 2008-ban még 11 185,4 milliárdra tudott bővülni, majd a válság csúcsán, 2009-ben is csak 10 007,7 milliárdra esett vissza.
Tavaly már 12 630 milliárd forintot termelt az iparág. Idén január–júliusban a magyar gépipari és szállítóeszközök exportértéke forintban mérve 4,6 százalékkal 7 347,4 milliárdra növekedett az előző év azonos időszakához képest.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.