Több mint hétszáz patikaszer ára csökken áprilistól átlagosan 14,2 százalékkal. A gyógyszerkiadások jelentős lefaragását is megcélzó Széll Kálmán-terv 2011-es meghirdetése óta, vagyis két éven belül ez már a kilencedik árváltozás. Ami a biztosító kiadásai szempontjából döntően kedvező irányú, hiszen a gyártókat folyamatos árcsökkentésre kényszerítve időről-időre lejjebb tudják a támogatás alapjául szolgáló árakat. Ezzel sikerült elérni, hogy miközben 2011-ben még csaknem 15 százalékkal nőttek, tavaly már 9,4 százalékkal kevesebbet, összesen 159 milliárd forintot fizettek a betegek a tb-támogatott orvosságokért.
Mindeközben a tb-támogatások alakulását szintén jelentős mértékben befolyásoló gyógyszerrendelés és ezen keresztül a felhasználás alakulására a tb-nek egyelőre nincs sok hatása. Az, hogy az orvosok kevesebb gyógyszert írjanak fel, régi törekvés. Évekkel ezelőtt már komoly szankciókat – kötelező továbbképzést, a vényírási jog megvonását – is kilátásba helyeztek azokkal szemben, akik az átlagosnál lényegesen több gyógyszert rendelnek. Ám végül az ösztönzés eszköze mellett maradtak, így jelenleg az egészségbiztosító „juttatásban részesítheti” azokat, akik „szakmailag megfelelő, a beteg és a biztosító számára egyaránt kedvező termékeket” rendelnek.
Hogy ők mennyien vannak, nem tudni, azt azonban igen, hogy a legaktívabb gyógyszerrendelők az átlagmennyiség több mint tizenhatszorosát írják fel pacienseiknek. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott adatokból kiderül: míg egy orvos átlagosan 4104 doboz gyógyszert írt fel 2012-ben, a top 25 doktor csaknem 68 ezer, összesen több mint másfél millió doboz orvosságot rendelt betegeinek. A „leg” egymagában majdnem százezer doboz patikaszer beszedését írta elő pácienseinek. A legtöbb a népbetegségek kezelésére – vércukorszintre, magas vérnyomásra, véralvadásra – ható patikaszerekből fogy.
Az nem derül ki az OEP tájékoztatásából, hogy közöttük van-e a top-gyógyszerfogyasztókból, azokból, akik az egy páciensre jutó átlagos 25 doboz orvossággal szemben 207 doboz gyógyszert váltottak ki tavaly. Sőt, volt olyan, aki 377 doboz orvosságot váltott ki 2012-ben.
„A napi tíz doboz gyógyszer tényleg szörnyű soknak tűnik” – mondja Komáromi Zoltán háziorvos. A volt országos szakfelügyelő főorvos szerint azonban csak a konkrét esetek szakmai felülvizsgálata adhatna választ arra, miért rendeltek az érintett doktorok ennyi gyógyszert, és vajon beszedték-e a top-fogyasztók a kiváltott orvosságokat.
Áprilistól a patikusok is informálódhatnak
Nemzetközi felmérések szerint a gyógyszerek legalább felét nem megfelelően alkalmazzák, ezért azok hatástalanok. Mivel naponta mintegy 650 ezer beteg–gyógyszerész találkozás történik, a patikusoknak óriási szerepük lehet a páciensek tájékoztatásában, a helytelen gyógyszerelés, vagy az azonos hatóanyagú gyógyszerek együttes szedéséből fakadó következmények elkerülésében. Ezzel indokolták a jogszabályalkotók, hogy a jövő hónaptól – ha csak a páciens nem tiltakozik ellene - a gyógyszerész is megtudhatja, milyen támogatott gyógyszereket szed. A patikus nem kaphat információt a mentális és viselkedészavarokra, valamint a szexuális úton terjedő betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekről, a nem támogatott vényköteles és a vénynélküli orvosságokról sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.