Rosszkor jöhet az alacsonyabbra kényszerített lakossági gázárak szinten tartásának, esetleges további csökkentésének az, ha júliustól drágábban érkezik Magyarországra az orosz gáz. Ez a veszély (tegnapi cikkünk alapján) amiatt fenyeget, hogy elveszíthetjük azt az importban elért, egy gázévre kapott árkedvezményt, amely 2013. június 30-án jár le, s amelynek meghosszabbítását megnehezíti, hogy a Gazprom megorrolt Magyarországra. Azt vette rossz néven, hogy Magyarország jogszerűen bár, de egy kereskedelemtechnikai megoldással mégiscsak kisegítette gázzal Ukrajnát, amellyel Oroszország gázár-, és elszámolási vitában áll.
"Ugyanígy jogszerű lesz majd az is, ha július 1-től Magyarország elveszíti az importőr E.On Földgáz Trade (EFT) által tavaly kivívott, 50-60 dollárnyi diszkontot” – mondták lapunknak az ügyhöz közeli forrásból.
Az importár szerkezetében 60 százalékos súllyal szerepel az az olajárindexált összetevő, amelyre a diszkont vonatkozik. Az ár fennmaradó része a hazai szabályozás szerint a hollandiai gáztőzsde orosznál alacsonyabb árát követi. A szabályozás ezen felül a – sok szakértő által gazdaságilag rossz lépésnek minősített – rezsicsökkentéssel is fellépett az alacsonyabb háztartási gázárak érdekében. További lehetőségeit alapozhatja meg, hogy a MEH megkezdte az egyetemes gázszolgáltatatók négyévenkénti költség-felülvizsgálatát, igaz, nem a tarifák alakítása céljából, hanem, hogy friss képet kapjon a társaságok gazdálkodásáról.
Az ukrajnai gáztranzit, ezzel együtt pedig a minden hazai felhasználónak fontos gázárkedvezményünk meghosszabbítása miatt elvben már MVM Zrt-nek kellene, hogy fájjon a feje, hiszen a múlt héten aláírta az EFT (és az EFS) megvásárlásáról szóló megállapodást. Ám nem fáj, mert a két, megszerzett társaság ténylegesen csak év második felében kerülhet az ellenőrzése alá. S bár az MVM már maga is aktív a gázpiacon, nem került kapcsolatba a Gazprom haragját kiváltó ügylettel. Mint a társaság kommunikációs igazgatója, Felkai György lapunknak leszögezte: „az MVM nem adott el gázt Ukrajnába”.
A Magyarország oroszországi retrobiznisze felélesztésének kissé befékező gázeladás következményei még az EFT-t érintik, amely partnereinél jelezte is, hogy továbbra is rendelkezésükre áll napi és összetett ügyekben egyaránt, s hogy dolgozik a 2013-14-es gázévre vonatkozó megállapodások előkészítésén a tényleges tulajdonosváltásig. Egy lapunkhoz eljutott szakmai vélemény szerint a tranzitügyben megkönnyítheti a gázimportunkat bonyolító EFT helyzetét, hogy e cég sem részese a Gazprom által kifogásolt tranzitügyletnek, így zavar sem történt a Gazprommal lévő kapcsolatában.
Magyarországi tárgyalásai után Mikola Azarov ukrán miniszterelnök megköszönte magyar kollégájának a lehetőséget, hogy Ukrajna Magyarország közreműködésével juthatott gázhoz.
Senki se járt rosszul
Máshogy rendezték az újfajta kereskedelmi megoldás bevezetését az érintettek 1995-ben, amikor megindult a szállítás a nyugat felőli gázimportunkat lehetővé tévő HAG vezeték. Az importőr Mol három hosszú távú import-megállapodást kötött, egyet-egyet a Ruhrgas-zal, évi 600-600 millió köbméterről, egyet pedig a Gaz de France-szal, évi 400 millióról. Erre azonban csak úgy kerülhetett sor, hogy előtte a két eladó elzarándokolt Moszkvába, majd ottani egyeztetéseit követően – egy európai gázbiztonsági vállalásukra hivatkozva – a kelet felőli behozatalunkhoz képest ezer köbméterenként 20 dollárt rátett magyarországi áraira. Magyarország azért járt jól(?), mert diverzifikálta a beszerzését, a két eladó a gáz árával kötött jó üzletet, és úgy tudjuk, az oroszok sem jártak rosszul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.