Az ügyhöz közeli forrásunk szerint a társaság a gáz visszafordítását „szürke” szerződésnek tekinti, még akkor is, ha nincs a gázára reexport tilalom. Adott helyzetben igencsak nehéz lesz az E.On helyét átvevő MVM-nek a kedvezmény további egy évvel való meghosszabbításáért érvelni a Gazpromnál.
Az országba érkező gáz 40 százalékának árát a hazai szabályozásnak eleget téve a hollandiai gáztőzsde árához kell kötni. Mivel a Gazprom ezt a szabályt elfogadta, már ezzel is kedvezményt ad, hiszen a tőzsdei árak alacsonyabbak az olaj árához kötött, hosszú távú szerződések által meghatározottaknál. Most az ár 60 százalékát meghatározó, olajárindexált árképletből élvezett 50-60 dolláros mínuszunk került veszélybe. E képlet alapján ma egyébként 560 dollár fölött érkezik Magyarországra az orosz gáz ezer köbmétere. Ukrajna 406 dollár helyett 390 dollár fizet.
„Egy tavaly őszi ukrán kérésre a Magyar Energia Hivatal engedélyét kértük és kaptuk ahhoz, hogy a magyar-ukrán határon lévő, használaton kívüli vezetékünket fizikailag alkalmassá tegyük a használatra, és meghirdethessük bárki által szabadon igénybe vehető gázkiadási pontként. E meghirdetéssel a hazai és az uniós jogszabályok szerint jártunk el. Ha nem így teszünk, azzal megszegjük a vezetékek szabad hozzáférését kimondó, uniós előírást” – válaszolt a Világgazdaságnak Zsuga János, a hazai nagynyomású földgázszállító rendszert üzemeltető FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Hangsúlyozta továbbá, hogy transzparens ügyletről van szó, ennek részeként hazai kereskedők adnak el Magyarországon vásárolt gázt Ukrajnába. A próbaszállítás múlt csütörtökön indult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.