A Kunsági Borvidéken (26 ezer hektár) ígéretesen fejlődik a szőlő. Soltvadkerten, az ország legnagyobb – 3000 hektár – területű hegyközségében is úgy tartják, hogy a májusi eső aranyat ér, de ha a következő két hétben egy csepp sem hullana, akkor sem esnének kétségbe a szőlészek.
A növény, a fejlődésének az érzékeny virágzó szakaszába érkezett. A párás és csapadékos időjárás sajnos kedvez a gomba betegségek terjedésének. Frittmann István soltvadkerti szőlész-borász azt mondja, hogy a tél elhúzódásával később indult a szőlő fejlődése, de az áprilisban berobbant kánikula miatt a vesszők behozták a fejlődési lemaradásukat. Bár tavaly a februári fagy és a nyári aszály veszteségessé tette a növénytermesztést, az idén a gazdák nyereségre számítanak, mert eddig szépen növekedtek a fürtök. Szerencsére a tavaszi fagyos szentek sem okoztak károkat az ültetvényekben.
Frittmann István tapasztalata szerint plusz 5 fok volt a leghidegebb hőmérséklet a napokban, amit a földeken mértek. Az esők miatt azonban fel kell készülni a gyakori permetezésekre. Bár az ellenálló biancánál elég lehet a háromszori, ugyanakkor a népszerű Irsai Olivér esetében lehet, hogy akár 10 alkalommal is permetezni kell a szüretig.
Ezt erősíti meg Somogyi László szőlész, hegybíró is, aki elmondta, hogy az idén öt hónap alatt 400 milliméter hullott le, több, mint tavaly egész évben. A talaj felső – 60-80 centiméteres – rétege teljesen megtelt, ugyanakkor arra számítanak, hogy egy-egy nagyobb zivatar jéggel köszönthet be a térségben. Bár a hegyközségekben kiépítettek egy jól működő jégelhárító rendszert 30 készülékkel, száz százalékos biztonságot ez sem jelent.
Somogyi László is attól tart, hogy az idén jelentős költségnövelő tényező lehet a betegségek elleni védekezés, az olajfoltosodás már látható a libatopon, ami azt jelenti. hogy a fertőzés megjelent a szőlő ültetvények környékén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.