Mint írták, a 2010-es washingtoni és a 2012-es szöuli nukleáris biztonságról szóló nemzetközi csúcstalálkozó után hétfőn és kedden Hágában rendezték meg a harmadik ilyen jellegű találkozót. A hágai csúcson 53 állam- és kormányfő, valamint az ENSZ, az Európai Unió, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) és az Interpol vezetői vettek részt. Magyarország második alkalommal képviseltette magát az eseményen.
Kiemelték: a magyar részvétel szervesen illeszkedik az ország külügyi és nemzetbiztonsági stratégiájába, amelyben fontos hangsúlyt kap a globális kihívások kezelése, így a nemzetközi terrorizmus elleni harc is. Maga a meghívás az eddig elért eredmények elismerését is jelenti.
A közleményben beszámoltak arról, hogy az ukrajnai és krími események értékelése meghatározta a csúcs hangulatát, a megbeszéléseket. Az eseményen Martonyi János külügyminiszter - a visegrádi csoport nyilatkozatai alapján - ismertette a magyar álláspontot.
A tárcánál emlékeztettek: az első nukleáris biztonságról szóló csúcstalálkozón főként a nukleáris terrorfenyegetettség globális csökkentésére tett nemzetközi fellépés erősítésén volt a hangsúly. A második találkozón – a 2011-es fukusimai reaktorbaleset miatt – a terrorizmus mellett a természeti katasztrófák kockázata is kiemelt hangsúlyt kapott, továbbá a nukleáris védettség és biztonság szoros összefonódására irányult a figyelem.
Felidézték: a jelenlegi, harmadik találkozó előtt tavaly nyáron a NAÜ miniszteri szintű nukleáris védettségi konferenciát rendezett Bécsben azzal a céllal, hogy megerősítsék az ügynökség központi szerepét és felelősségét a nemzetközi együttműködés szakmai koordinációjában. A magyar külügyminiszter által elnökölt akkori konferencián konszenzussal elfogadott zárónyilatkozat a szakterület meghatározó dokumentumává lett.
A Külügyminisztérium hangsúlyozta: a 2010 óta eltelt időszakban Magyarország sok eredményt ért el a nukleáris védettség szakterületen, amire joggal lehet büszke. Tavaly novemberben egy nemzetközi projekt keretében az utolsó magas dúsítású fűtőelem-szállítmány is elhagyhatta Magyarország területét, a NAÜ nemzetközi fizikai védelmi tanácsadó szolgálata már másodszor hajtott végre Magyarországon - kiváló eredménnyel zárult - átfogó nukleáris védettségi átvilágítást, valamint egy, a NAÜ-vel aláírt együttműködési megállapodás keretében Magyarország kiemelt nemzetközi képzéseknek is helyet adhat a jövőben.
MTI-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.