A Seres Kft. által a Biokom Kft. részére átadott szállítóautók nagy része a szelektív hulladék begyűjtésére szolgál, más részükkel az újrahasznosítható anyagot szállítják el ipari feldolgozásra. A hulladékszállító járművek között van többek között két-, illetve háromtengelyes gyűjtő kocsik; a hulladékudvarokon található konténerekhez használt konténerszállító járművek, mosóautók, a bálázott újrahasznosításra kerülő hulladék szállítására nyerges vontatók és a hozzá kapcsolódó pótkocsik. Az eredményes együttműködésnek köszönhetően a régióban összesen több mint ötven, Pécsen mintegy húsz vadonatúj kukásautó áll forgalomba.
– A gépjárművek felépítményét és az azt működtető hidraulikus berendezéseket nagy részben készítette, fejlesztette a mintegy 65 főt foglalkoztató Seres Kft. míg az ehhez kapcsolódó vezérlést a Kontakt-Elektro Kft. szellemi terméke és munkája alkotta. A járművekhez beszerzett alapanyagok is szinte 100 százalékban magyar beszerzési forrásból származnak. A kft. kész járműveire a hivatalos „Magyar termék” használatának engedélyezése folyamatban van, mely a Seres Kft. új arculatában is hangsúlyos szerep kap – tájékoztatott Seres László, a Seres Kft. ügyvezetője.
A két cég tagja baranya üzleti közösségének, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarának is. Valamennyi eszközt a legmodernebb környezetvédelmi előírásoknak megfelelő motorral szerelték fel, minden szempontból csúcstechnológiát képviselnek.
– A Seres Kft.-vel történő együttműködésünk évtizedes múltra tekint vissza, a felépítmény és a hozzá tartozó hidraulika vezérlésén kívül a Kontakt-Elektro Kft. több közös fejlesztést valósított meg, melynek egyike a legújabb technikát képviselő CANbus-os hulladékgyűjtő autó központi vezérlőegysége és a színes kijelzős központi termináljának kifejlesztése – tájékoztatott Hirth Ferenc, a Kontakt-Elektro Kft. ügyvezetője.
A Seres Kft. és a Kontakt-Elektro Kft. – a két cég tagja Baranya üzleti közösségének, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarának is – 2013. őszétől kezdte meg a kommunális gépjárművek gyártását, összeszerelését, valamint az edénymosó autók esetében a termék fejlesztését is. Az új fejlesztés eredményeképpen nemcsak a tárolóedény belső felülete, de az edény külső felülete is tisztítható fröccsenés- és elfolyásmentesen. A mosóberendezés dízelüzemű, automatikus kapcsolású fűtőrendszerű, a mosószeres oldat mosási hőmérséklete állítható.
Az új gépjárművek üzemeltetése során jelentősen csökken a környezetterhelés, amely a jórészt városi, belvárosi munkafeladatoknál az élhetőség és az egészségvédelem tekintetében különösen fontos, meghatározó szempont. Lényegesen alacsonyabb lesz a károsanyag-, a szén-dioxid- és a koromkibocsátás, és drasztikusan kisebb lesz a zajhatás is.
Milliárdos beruházás serkentette a fejlesztést
Az új kökényi válogatómű bemutatásával elrajtolt a Mecsek–Dráva Hulladékgazdálkodási Program. Megkezdődött a szelektív lakossági gyűjtőedények kiosztása is. A régiós hatósugarú, összességében 17 milliárd forintot meghaladó költségvetésű program célja az ország legfejlettebb hulladékkezelési rendszerének kialakítása, amelyben a keletkezett hulladék 70 százaléka – feldolgozást követően – újrahasznosításra kerül. A kiépített hulladékudvarokban a lakosságnál keletkező szelektíven gyűjthető hulladékok, a nagyméretű hulladékok, háztartási készülékek és veszélyes hulladékok helyezhetők el díjmentesen. Ezt egészíti ki a nagyobb városok családi házas területein a házhoz menő szelektív gyűjtés (60 ezer háztartás) alkalmazása, valamint Pécsett a lépcsőházi szelektív gyűjtés további erősítése (2000 darab edény). Tízezer házi komposztálóedényt is kiosztanak, melyeket a projektben részt vevő kistérségek kapnak és osztanak szét. A válogatóművek (Kökény, Barcs) a szelektíven gyűjtött hulladékok ipari előkészítését végzik. A vegyesen gyűjtött maradék hulladékot két központban (Kökény, Marcali) mechanikai-biológiai kezeléssel tovább osztályozzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.