BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Shell 15 milliárd dollárral csökkenti a kiadásait

Hathatós intézkedésekkel reagál működési környezete megromlására a szénhidrogén-szakma óriása, a Shell. Az angol-holland társaság tegnap frissítette az elmúlt évi tevékenységére vonatkozó értékelését és fő számait, egyúttal jelezte: a költségcsökkentés jegyében az eddig tervezettnél 15 milliárd dollárral kevesebbet fog költeni 2015-2017-ben, az intézkedés elsősorban a kutató és termelő (upstream) üzletágat érinti. Minderről Ben van Beurden vezérigazgató tájékoztatta a pénzügyi befektetőket, hangsúlyozva, hogy a Shell tavaly úgy teljesített, ahogyan kellett, az idén pedig ráerősít a tőke minél hatékonyabb felhasználására, ügyelve persze arra, hogy ne reagálja túl az olajáresés hatásait.

Ennek szellemében 2015-ben a csoport pénzügyi szempontból az olajtermék-üzletágára és kis kockázattal feltárható észak-amerikai forrásaira összpontosít, átszervezi upstream üzletágát és nemzetközi készleteit. A fentiek szerint jelentősen visszaveszi a költségeit is. Ebben segíti, hogy az alacsony olajárak miatt a saját kiadásai is kisebbek lesznek, ami az olaj értéklánc egészén várható megtakarításokat figyelembe véve több milliárd dolláros megtakarítással kecsegteti. A 15 milliárdos megtakarítás érdekében emellett beruházások soráról kell lemondania, és ezen felüli projekt-visszafogásaikat is mérlegel, de vigyázva, hogy ne rontsa növekedési kilátásait. Az idén az organikus fejlődése is alacsonyabb lesz az előző évinél. Azért maradt is valami: a fókusz a múlt évben indított termelések növelésén, a versenyképes áron kiaknázható szénhidrogén-mezők feltárásán és a cseppfolyós gáz (LNG) piacán való terjeszkedésen lesz.

Tavaly 3,3 milliárd dollár saját részvényt vásárolt vissza, végrehajtotta 15 milliárdos kiszervezési programját, az évet 25 milliárdos cash flow-val zárta. 2014-es tevékenysége után a Shell 15 milliárdot fizet ki osztalékként.

Spórolni kényszerül a legnagyobb független amerikai olajcég, a ConocoPhillips is, a Reuters szerint elsősorban az alacsony olajárak miatt. Tegnapi jelentése alapján a legutóbbi negyedévben 39 millió dolláros vesztéseget szenvedett el, holott egy évvel korábban még 2,5 milliárd dolláros pluszban volt. Már tavaly decemberben jelezte, hogy az idén a tervezettnek az ötödével kevesebbet, vagyis csak 11,5 milliárd dollárt fog költeni. A megszorítás elsősorban a szárazföldi upstream tevékenységet érint, ahol 48 projekt kevesebb pénzt kap, mint eddig, néhány nagyobb vállalkozás, köztük egy LNG-beruházás pedig egyelőre semennyit. Éves szinten a ConocoPhillips most 2-3 százalékos termelés-bővítést vár, decemberben még 3 százalékot mondott.

Nem jött túl jó számokkal a Gazprom sem, amely 2014 első kilenc havi adatait tette közzé. Az IFRS szerinti, nem auditált jelentés alapján az orosz társaság nettó bevétele 2014 első kilenc hónapjában két százalékkal 2084 ezermilliárd rubelre csökkent (egy dollár jelenleg közel 70 rubel). Igaz, hogy a teljes tevékenységéből származó nettó forgalom – ideértve tehát a szállítást, az áram-, a hő- és az olajtermék-eladást – hat százalékkal 4007,5 ezer milliárd rubelre nőtt, de a gázóriás így 15 százalékkal 999 ezermilliárd rubelre rontotta az üzemi eredményét. Az adózott eredménye pedig még lejjebb csúszott. Jelentésében hangsúlyozza, hogy az európai eladásokból származó bevételét befolyásolta a rubelnek a dollárhoz viszonyított gyengülése.

A neve Európában leggyakrabban az itteni az ellátásbiztonság kapcsán és az ukrán vevőjével folyó elszámolási vitája miatt merül fel. A Gazprom Export képviseletében Szergej Komlev beszélt egy gázkonferencián bejelentette, hogy az európai vevők jobb ellátása érdekében a Gazprom 2017-ig meg kívánja kétszerezni, tehát ötmilliárd köbméterrel bővíteni itteni földalatti gáztároló kapacitásait. A növelésre új létesítmények kialakításával és a meglévők bővítésével is sor kerülhet. (A cég tavaly 700 millió köbméter gázt tárolt be magyarországi tárolókba, az idén e mennyiséget megkétszerezheti.)

A Gazpromot ukrán vevője 3,2 milliárd dolláros kártérítésre pereli a stockholmi választott bíróságon, mondván az orosz társaság a megállapodottnál kevesebb gázt tranzitál ukrán területen keresztül. A Naftogaz teljes követelése 6,2 milliárd dollárt, mert a cég visszakéri azt a pénzt is, amit megítélése szerint egy adott időszakban az eladó túlszámlázása miatt fizetett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.