BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A WHO szerint rákkeltő a vörös hús

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

A feldolgozott hústermékek fogyasztása rákkeltő, és „valószínűleg” a vörös húsé is – állítja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató intézetének hétfőn nyilvánosságra hozott tanulmánya. A szakértők szerint a végbélrák kialakulása és a feldolgozott húsipari termékek – például a virsli, a sonka, a kolbászfélék, a felvágottak, a húskonzervek és a húsalapú szószok – fogyasztása közötti kapcsolat egyértelmű. A vörös húsok (sertés, marha, borjú, bárány, birka, ló és kecske) esetében a kapcsolat nem egyértelmű. A tanulmány szerint napi 50 gramm feldolgozott hús fogyasztása 18 százalékkal növeli a végbélrák kialakulásának kockázatát, míg a vörös hús esetén 100 gramm rendszeres fogyasztása 17 százalékkal növeli a veszélyt. A vörös húsokat így a dohánnyal vagy az azbeszttel együtt sorolják a rákkeltő anyagok közé, bár a veszélyességi fok nem ugyanaz: a húsban gazdag táplálkozás évi 34 ezer rákos megbetegedés miatt bekövetkezett halálesetet okoz, míg évi egymillió halálesetet okoz a dohányzás, 600 ezret a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, 200 ezret pedig a légszennyezettség. A tanulmány azt a következtést nem vonja le, hogy érdemesebb vegetáriánusnak lenni, mert „a vegetáriánus és a húsos étrendeknek is megvannak a különböző előnyei és hátrányai az egészségre nézve”. A hús például proteint, vasat, cinket és B-vitamint tartalmaz.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.