Jövőre olyan tanulmány kidolgozását készítik elő a visegrádi országok (V4) energiaár-szabályozási szakértői, amelyikből kiderül, hogy mely pontokon közelíthető egymáshoz a négyféle szabályozási rendszer. Mivel a közös adottságok és a régió közös energiapolitikai érdekei miatt a visegrádiak hasonló kihívásokkal néznek szembe, e kihívásokra a hatóságaik is egységes megoldásokat keresnének. E kérdések összehangolása segíti az uniós szabályok harmonizált átültetését, hatékonyabbá teszi az előírásokból fakadó lehetőségek közös kihasználását, növeli az ellátásbiztonságot – minderről a Magyar Energetika és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) írt közleményében.
A kérdésről a múlt héten tárgyaltak a hivatal szakértői a V4-ek energiaár-hatóságainak vezetőivel, akiknek bemutatták a hazai árszabályozást, valamint a rezsicsökkentés folyamatát. A visegrádi négyek fővárosai közül Budapesten a legolcsóbb a lakossági az áram és a gáz, de az energiaárak vásárlóerőhöz viszonyított mértéke is nálunk a legkedvezőbb. A gáz, a villamos energia és a távhő rezsicsökkentésének következtében a hazai lakossági fogyasztók számlája 2013-ban és 2014-ben összesen több mint 373 milliárd forinttal lett alacsonyabb, amire az idén további 242 milliárd forint rakódik.
Az árhatóságok együttműködése, tapasztalatcseréje mindenképpen hasznos, és nemcsak az energiapiacon, hanem más területeken is az energiapiacra szakosodott Ex Libris Consulting ügyvezetője szerint. Drucker György azonban egyelőre kétli, milyen hozadéka lehet a fenti térségi együttműködésnek akkor, ha az EU irányelvei adott indíttatásból és elvek mentén már egyébként is kijelölték az energiaár-képzés irányait, ezeket a tagországok saját adottságaik szerint ültethetik át a jogrendjükbe, ráadásul a V4-ek adottságai és szabályozásai amúgy is hasonlók.
Az energiaár-hatóság alapvetően a rendszerhasználati díjakért és a lakossági tarifákért felel.
„Utóbbiakat Magyarországon úgy képezik, hogy kihasználják a piaci ármeghatározást előtérbe helyező uniós szabályozás réseit, politikai indíttatásból” – magyarázta Drucker György. E tarifák mellett alig képződhet annyi nyereség, amennyiből fedezhetők az ellátásbiztonsághoz szükséges beruházások – válsághelyzetben talán elfogadhatóak, de most nincs ilyen. A szakértő szerint nem lenne szerencsés, ha a V4-es energiahatóságok azért akarnának összefogni, hogy együtt használhassák ki az uniós irányelvek réseit. Így is kérdés, hogy a hazai hatósági árképzésnek az EU türelme vagy majd maga az ellátásbiztonság szab-e határt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.