Amennyire logikus volt, hogy november 20. és múlt csütörtök között 54 forintról egészen 19-ig csökkent a Synergon Informatika Nyrt. részvényeinek árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) arra, hogy a cég igazgatósága (it) által december 22-re összehívott rendkívüli közgyűlés akár a társaság végelszámolásáról is dönthet, annyira meglepőnek tűnik a papírok pénteki feltámadása. Ennek során több mint 78 ezer darab Synergon-részvény cserélt gazdát 1,5 millió forint összértékben, 2 forinttal magasabban az aznapi nyitóárnál.
Nem tudni, ki lát fantáziát egy olyan társaság részvényében, amelynek végelszámolása már kész tényként kezelhető, azok után, hogy a Synergon it-je november végén már a végelszámoló személyére és díjazására is javaslatot tett. Hiszen a BÉT negyedszázados története alapján annak a legnagyobb a valószínűsége, hogy az informatikai papírok értéke a nullával lesz egyenlő. Ha a Synergon közgyűlése felhatalmazza a végelszámolót, hogy értékesítse a társaság vagyonelemeit – ingatlanokat és befektetett pénzügyi eszközöket –, akkor az eddigi tapasztalatok alapján nincs kizárva, hogy azok csak a könyv szerinti értékük töredékén találnak új gazdára. Márpedig a jogszabályok szerint a megcsappant vagyonból előbb a köztartozásokat és a hitelezői igényeket kell rendezni, csak azután jöhetnek a sorban a tulajdonosok, feltéve, hogy még marad valami.
Ezért szabadul a tulajdonosok többsége még az előtt a Synergon-részvényektől, hogy törlésüket a társaság kérelmezi a BÉT-től – ezt a végelszámolás megindítását bejegyző cégbírósági, illetve a felszámolást elrendelő bírósági végzés jogerőre emelkedésétől számított három tőzsdenapon belül köteles megtenni. Ezt követően már csak a tőzsdén kívüli kereskedelemben adhatnak túl papírjaikon, már ha találnak vevőt rájuk.
Figyelmeztető lehet a Synergonban hívőknek a Fűzfői Papír Gyártó-feldolgozó és Kereskedelmi Rt. esete. Azt követően, hogy 2005 januárjában törölték a cégjegyzékből, a bíróság csak négy és fél évvel később, 2009 júliusában hirdette meg a vagyonrendezést, mely során az egykori részvényesek is bejelenthették igényüket. Ám a fűzfőiek tulajdonában csak egy darab ingatlan maradt, amit egymillió forintért hirdettek meg 2010 januárjában. Hogy ennek mi lett a sorsa, azt nem tudni, mindenesetre a bíróság 2010 augusztusában, tehát öt évvel a cég törlését követően nyilvánította befejezettnek a vagyonrendezést. A végelszámolás azonban nem jár automatikus megszűnéssel. A Pannon-Flax végelszámolása például tavaly október 1-jén kezdődött meg, a cégbíróság június közepén törölte a társaságot, mégis lett jogutódja, miután a néhai Pannon-Flax közel 15 százalékos tulajdonosa, a Riesi Invest s. r. o. Picatrix Zrt. néven működteti tovább, győri helyett budapesti székhellyel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.