BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cowboyok építenek naperőművet

Naperőműben gyengék, kisebb szolárparkokban jobbak vagyunk, főleg, ha van hozzájuk támogatás. Életképesek a még kisebb, de piaci alapon telepített napelemek is.

Szerencsét próbáló cowboynak számított eddig Magyarországon, aki naperőmű építésébe fogott, mert nemigen tudhatta előre, hogy kap-e majd a projektjéhez támogatást. E vélemény szakmai körökben annak ellenére is általános, hogy tavaly a Mátrai Erőmű már átadott egy 15 megawattos naperőművet, az MVM Hungarowind pedig februárban helyezi üzembe a saját 10 megawattos pécsi létesítményét. „E kettő azért kivétel, mert telephelyül olyan, felhagyott iparterületeket jelöltek ki számukra, amelyeknek a rekultiválására a naperőművek telepítése nélkül többet kellett volna költeni.

Ez egyébként jó irány, de ilyen lehetősége kevés beruházónak van” – magyarázta a Világgazdaságnak az iparág eszközeit forgalmazó és telepítő Manap Iparági Egyesület elnöke. Szolnoki Ádám szerint a naperőművek jövője kiszámíthatóbb, talán ígéretesebb is lesz, ha megszületik a hazai zöldenergia-termelés új támogatási rendszere, a Metár.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2014 végén mindössze húsz ilyen erőművet – azaz 50 kilowattos fölötti – napenergia-rendszert tartott nyilván, és ezek együtt is csak hét megawattnyi kapacitást képviseltek. Ez mostanra 32 megawattra ugrott a két említett beruházással, vagy talán afölé is, további projektek révén.

Az igazi fejlődés az előbbieknél kisebb, háztartási kiserőművek piacán látható. Közülük a 10 kilowattosnál is kisebbek ténylegesen háztartási tulajdonúak, az ezeknél nagyobbakat pedig kkv-k, intézmények, önkormányzatok építtették. A kiserőművek nagy előnye, hogy az áramukat helyben használják fel, a villamosenergia-rendszer használatára nem vagy alig támaszkodva. A MEKH adatai szerint 2014 végén 70 megawatt ilyen áramkapacitás volt az országban, 40 megawatt abban az évben létesült, 20 az előzőben. Nem biztos, hogy tavaly is ekkora volt a bővülés, mert – Szolnoki Ádám tudomása szerint – a 10–50 kilowattos napelem-beruházások 2013-ban kiírt pályázatokon nyert pénzből valósultak meg, döntően 2014-ben.

A háztartási méretű naperőművek fennmaradó 20-30 százaléka támogatás nélkül, azaz piaci alapon is sikeres. Igaz, ezeket a 10 kilowattosnál kisebb rendszereket is segíti a szabályozás azzal, hogy a fölös áramukat eladhatják egyetemes szolgáltatóiknak, de az elszámolás piaci áron történik. A háztetős napelemek terjedését azonban a rezsicsökkentés fékezi, hiszen minél alacsonyabb a hatósági tarifa, annál kevesebbet spórolhatunk, ha máshonnan származó áramot használunk.

A napenergiát hasznosító berendezések jellemzően importból származnak. A jelentősebb hazai gyártónak számító Jüllich Glass és a Korax is összeszerelést végez. A napelemek egyik fő alkotórésze, a cella globális piacának a 90 százalékát már kínai és tajvani cégek ellenőrzik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.