Döntés előtt a Buda-Cash-ügyfelek
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Egyedül az NHB Növekedési Hitel Bank pályázott az egy éve bebukott Buda-Cash Brókerház ügyfélállományára – erősítette meg a Világgazdaság által korábban megírt információt a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN). Más pénzintézetek túl kockázatosnak tartották, hogy mi lesz annak a pernek a kimenetele, amelyben a PSFN az ügyfeleknek a dán Saxo Banknál bennragadt mintegy 200 fajta értékpapírját, valamint készpénzét próbálja visszaszerezni. Lapunk értesülései szerint összességében mintegy 12 milliárd forint értékű követelésről van szó. Ráadásul a január közepi pályázati felhívásban szereplő, több mint 750-féle értékpapírt, köztük 3,1 milliárd forintnyi állampapírt, 38 tőzsdei cég 2,4 milliárd forint piaci értékű részvényét, valamint 2,2 milliárd forintnak megfelelő – tíz pénznemben lévő a – készpénzt tartalmazó Buda-Cash-„örökség” nagysága és összetétele is változhat. Az ügyfeleknek ugyanis törvény adta joguk, hogy a kijelölt NHB helyett más befektetési vállalkozásokhoz vigyék át számláikat.
Első lépésben a Magyar Nemzeti Banknak engedélyeznie kell a Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére, Szemerey Tamás által tulajdonolt NHB-nak az ügyfélállomány átvételét. Ennek várható megtörténtét követően, de még az átvevővel kötendő szerződés hatálybalépése előtt a Buda-Cash megkéri ügyfeleket, hogy 30 napon belül nyilatkozzanak, egyetértenek-e azzal, hogy számláik az NHB-hez kerülnek, vagy mást választanak. Aki nem vagy hiányosan nyilatkozik, annak a portfóliója automatikusan átkerül az NHB-hez. Az állomány átruházása következtében felmerülő költség, díj az ügyfélre nem hárítható át – figyelmeztetett a PSFN.


