A meteoritoknak komoly gyűjtői vannak világszerte, 2007 óta tartanak ebben a tematikában árveréseket több aukciósháznál is, tavaly decemberben Párizsban egy 11 kilogrammos, Namíbiában talált meteorit egy töredékét 130 ezer euróért vette meg egy ázsiai milliárdos.
A Christie’s április 20-i londoni árverésének fő tétele a Marsról származó legendás Zagami egy 1382 grammos darabja, 250–450 ezer fontos becsértékkel. A Zagami – amely a maga 18 kilójával a legsúlyosabb ismert meteorit – 1962-ben zuhant egy nigériai farmra, később a NASA expedíciói igazolták, hogy mintegy hárommillió évvel ezelőtt indulhatott útra a vörös bolygóról, egy aszteroida becsapódása után.
Az aukción olyan kőzeteket is meg lehet majd szerezni, amelyek amellett, hogy egy másik világból származnak, és olykor szoborszerűen szépek, tudománytörténeti értékkel is bírnak. A Wold Cottage meteorit például döntő szerepet játszott annak elfogadtatásában, hogy időnként valóban kőzetek esnek az égből. A 17,7 grammos, 3–5 ezer font becsértékre taksált kődarab 1795. december 13-án zuhant le néhány méterre a Wold Cottage birtokon dolgozó földművestől John Shipley-től. Edward Topham, a farm tulajdonosa szervezte meg a meteorit kiállítását Londonban, és ő dolgozott azon, hogy a tudósok higgyenek Shipley-nek, a kő valóban az égből pottyant.
Tudományos bizonyítéknak az számított, hogy az olaszországi Sienában 18 hónappal korábban ugyanilyen összetételű kőzetet találtak. Elárverezik az egyetlen bizonyítottan gyilkos meteoritot is: a 4–6 ezer fontra becsült 160,5 grammos kő abból származik, amely 1972 októberében egy tehenet csapott agyon Venezuelában (egy másik darabja 2007-ben a New York-i Bonhams aukciósházban 1300 dollárért cserélt gazdát). Kalapács alá kerül az egyetlen dokumentáltan személyi sérülést okozó égi kőzet is, 6–9 ezer fontos becsértékkel. 1954-ben Alabama fölött zuhant le az a három államból is látható tűzgolyó, amelyből a Sylacauga meteorit származik. Annak idején először azt gondolták, a szovjetek lőttek le egy repülőgépet, aztán kiderült, két meteorit érkezett. Az egyik egy házba esett be, megsebesítve a háziasszonyt – tulajdonjogáért hosszasan harcolt a házat bérlő házaspár és a tulajdonos, majd végül az Alabama Museum of Natural Historynak adományozták. A másik meteorit egy helyi farmeré lett, aki gyorsan eladta, az árából házat és kocsit vásárolt.
Az ausztráliai Murchisonban 1969-ben lezuhant meteorit tudományos szempontból fontos, mert szerves vegyületeket és a fehérjék építőelemének számító aminosavakat tartamaz. A 81,7 grammos darab becsértéke 8–12 ezer font.
Orosz lelet magyar oldalon
Időnként a magyar online aukciós oldalakon is találunk meteoritokat, a Vaterán például idén januárban pénz-visszafizetési garanciával egy orosz Droninót árultak, de gyakorlatilag az összes apróhirdetés-oldalon felbukkannak az űrből származó kőzetek. Ezeket azért érdemes megvizsgáltatni az ELTE csillagászati tanszékén, mert mint minden műfajban, itt is gyakoriak a hamisítványok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.