BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak három kikötő biztonságos a világon a csődbe ment cég hajóinak

Tizennégymilliárd dollár értékű árut kellene eljuttatniuk a címzettekhez, de nyílt vízen vesztegelnek a konténerhajók a csőd után.

A Hanjin Shipping tengeri áruszállító vállalatúton lévő hajóinak 14 milliárd dollár értékű árut kellene eljuttatniuk a címzettekhez, ám erre még várni kell. Hogy mennyit, azt egyelőre képtelenség megmondani. Annyi biztos, hogy a múlt héten Szöulban csődvédelemért folyamodó óriáscég számára csupán három kikötő számít biztonságosnak. A konténerhajók Los Angeles, Szingapúr és Hamburg kikötőjében horgonyozhatnak le és rakodhatnak ki anélkül, hogy megkockáztatnák a hajó vagy a szállítmány lefoglalását. Másutt ugyanis ezt nem tehetik meg, ami komoly bizonytalanságot jelent mind a cég, mind a szállítmányozók, mind a megrendelőik körében.

Óvatosságra intő, hogy a cég nyolc hajójára már rátették a kezüket a hitelezők. De még az említett három alapkikötőben sem tudni, hogy a partot érés után előre fizetéssel vagy hitelbe rámolják le a konténereket. Nem is keveset, hiszen egy nagy szállítóhajóra nyolcezernél is több konténer fér fel. Szingapúrban például teljes a káosz emiatt, s amíg a költségviselő fél szerepe nem tisztázott, nem mozdulnak meg a daruk. A tanácstalanság teljes, jelenleg a Hanjin 43 konténerhajója tart célállomása felé abban a reményben, hogy ki is tud ott kötni. Vagy csatlakozik a kikötők előtt kényszerből veszteglő 39 társához – írja a The Wall Street Journal iparági forrásokra hivatkozva.

Még kaotikusabbá teszi a helyzetet, hogy a konténerhajók üzemeltetői közötti árumegosztási megállapodások miatt a Hanjin „óriásdobozai” a többi között a kínai Cosco, a tajvani Evergreen és a japán Kawasaki hajótársaság fedélzetén is tízezer szám megtalálhatók, hogy ezeket miként kezelik majd, nem tudni. A Samsungnak például 38 millió dollár értékű áruja rekedt a tengeren, a dél-koreai cég 16 charterjárattal repíti majd célállomására – zömmel Amerikába – a „váltást”, persze saját költségén.

A kialakult helyzeten nyerészkedni is lehet. Az Egyesült Államok és Kelet-Ázsia közötti fuvarok a Hanjin csődje után 40-50 százalékkal drágultak meg. Sőt, a Freightos szállítmányozó friss adatai szerint egy konténernyi áru kikötőből kikötőig történő szállításáért ma 4423 dollárt kérnek, szemben a múlt keddi 2835 dollárral. Ez 56 százalékos áremelés. Az árak egy-másfél hónap múlva térhetnek vissza szokásos szintjükre, addigra mindenképp megoldást kell találni a Hanjin ügyére.

Eközben a hajókon is egyre nagyobb a nyugtalanság, a dél-kínai tengeren hajózó egyik Hanjin konténerszállító kapitánya készleteik merüléséről számolt be, s arról, hogy takarékossági intézkedéseket vezettek, be: leállítottak a klímát, csökkentették a fejadagokat. A hajó 12 napja vesztegel a kínai partoknál, miután Szöulból arra utasították, hogy ne kössön ki Kínában, mert zár alá vehetik a hajót.

A Hanjin a globális tengeri konténerszállítás terén 3,2 százalékos részesedéssel rendelkezik. A logisztikai ágazat szerepének kiemelt fontosságát jelzi, hogy a globális feldolgozóipar által előállított termékek 95 százaléka a fogyasztóig tartó útjának valamely részét hajón, vagy hajókonténerbe zártan teszi meg. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.