Cégvilág

Egyre több a veszteséges sörfőzde

Bár töretlen a sörfőzés hazai népszerűsége, a céges beszámolók szerint komoly nehézségekkel küzd az ágazatban szerencsét próbáló kisvállalkozók jelentős része.

Közel száz sörgyártással foglalkozó vállalkozás működött Magyarországon tavaly, közülük átlagosan ötből négy céges beszámolót is leadott. Ezekből kiderült, hogy 44 százalékuk veszteséges – derült ki a Világgazdaság érdeklődésére az Opten Kft. által közölt adatokból. A céginformációs szolgáltató tájékoztatása szerint a felmérésben szereplő főzdék összesített árbevétele mindössze 95,2 milliárd forint volt az előző évben, márpedig az elmúlt tíz esztendőben egyszer sem esett ez a mutató 100 milliárd forint alá.

A forgalmi adatok alapján a legkisebb szereplők vannak többségben: 71 sörgyártó könyvelt el tavaly 100 millió forint alatti forgalmat, tízen pedig 100 és 500 millió forint között zártak. A sor másik végén egyetlen cég szerepel az 5 és 10 milliárd közötti sávban, kettő 10 milliárd forint felett járt, 12 vállalkozás árbevételéről pedig nincs adat az elmúlt esztendőből. A mikro- és kisvállalkozások növekvő jelenléte azt mutatja, hogy továbbra is sokan látnak fantáziát a kisüzemi sörfőzésben, egy-egy nagy szereplő mellett azonban feltűnő a közepes méretű cégek hiánya a szektorban.

Forrás: Jászai Csaba

Ezt támasztja alá az is, hogy a kormány ugyan a jövő évtől 8 ezer helyett 200 ezer hektoliterig ad 50 százalékos jövedékiadó-mentességet a főzdéknek, de egyetlen olyan cég sem volt tavaly, amely akkora gyártókapacitással rendelkezett volna, hogy ezt ki tudja használni. Sőt, a kisüzemi sörmennyiség összesen 49,5 ezer hektoliter volt az elmúlt évben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint, vagyis az összes hazai sörfőzde együttvéve is csak az új limit negyedét állította elő.

A kicsik és a nagyok között sok volt a vita és az ellentét az elmúlt években, a csapolt sör áfacsökkentése azonban közös érdek. Így a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete közösen fordult Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez, hogy terjesszék ki a csapolt sörre is a kedvezményes étkezőhelyi forgalmi adót. Az éttermi fogyasztás forgalmi adója ugyanis 27-ről idén 18 százalékra csökkent, jövőre pedig 5 százalékra mérséklődik. A június közepén elfogadott adócsomag ezt a tételt nem tartalmazta, az érintettek abban bíznak, hogy egy őszi módosítással még bekerülhetnek a kedvezményezettek körébe.

Főzdét nyitottak a fesztiválgazdák

Új, prémiumminőségű márkával bővült a hazai sörpiac, a First Craft Beer tulajdonosai fővárosi főzdéjükkel a hazai sörkultúra megújítását tűzték ki célul. A márka termékeit Európa egyik legkorszerűbb látványfőzdéjében készítik, ahol bárki megismerheti a minőségi sörfőzés folyamatait. A főzde tulajdonosai, a Budavári és Belvárosi Sörfesztivált is szervező Kurucz Dániel és Gergely folyamatos minőséget ígérnek, és nemcsak hazai, hanem külföldi piacra is szánják a főzeteket.

 

Opten kisüzemi sörfőzde sörgyártás sör
Kapcsolódó cikkek