BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúszni lehet a naperőművekkel

A küszöbönálló naperőmű-beruházási dömping a tervezettnél időben jobban elhúzódva valósulhat meg a szabályozás rugalmasabbá válásának köszönhetően.

A szabályozás a korábbinál nagyobb rugalmasságot kínál a kötelező áramátvételi rendszer (Kát) jogosultjainak, azaz a megújuló energiaforrásból, hulladékból vagy (hővel) kapcsoltan áramot előállító projektek tulajdonosainak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) összefoglalója szerint.

Az első fő változás azoknak a naperőmű telepítésére készülő vállalkozásoknak kedvez, amelyek 2016. január 1-je után adtak be Kátra támogatási kérelmet a hivatalhoz. Az új regula szerint e cégek megtehetik, hogy az engedélyben szereplő határidőnél egy évvel később adják át létesítményüket. Az új határidőt persze engedélyeztetniük kell a MEKH-nél, és el kell fogadniuk, hogy az eredetinél 10 százalékkal rövidebb ideig élvezhetik a Kátot, vagyis áramuknak a piacinál magasabb áron történő, garantált átvételét. Ehhez igazolniuk kell, hogy már rendelkeznek a beruházás helyszínéül szolgáló területtel és a beruházás finanszírozásához szükséges forrással is, továbbá a területileg illetékes hálózati engedélyes is nyilatkozott, hogy a beruházás átadására végez a szükséges átalakításokkal a közcélú hálózatán.

E módosítás kedvezhet a villamosenergia-rendszer irányítójának, a Mavirnak, mert lehetővé teszi, hogy az eredetileg tervezetthez képest időben elhúzódva jelenjenek meg az új, időjárásfüggő kapacitások a rendszerben. Így a Mavirnak (és az áramelosztó cégeknek) több ideje marad az új kapacitások miatt szükséges fejlesztésekre. A közelgő naperőmű-építési dömping mögött az áll, hogy tavaly év vége felé a beruházók tömegével adták be támogatási igényüket MEKH-hez, hogy projektjeikre még a 2016-ban hatályos kát, és ne az ez évtől életbe lépő, a Kátnál szigorúbb Metár (megújuló támogatási rendszer) vonatkozzon. A hivatal már közölt adatai szerint 2015 végén 837 megawattnyi (MW) kátos kapacitás volt az országban. Ha minden támogatási kérelemhez tervezett erőmű megvalósul, akkor a hazai napelemes kapacitás – a háztartási méretű kiserőművek nélkül – mintegy 2100 MW-ra nőne 2018 végéig, ami nagyobb, mint a Paksi Atomerőmű teljesítménye.

További újdonság, hogy nem szűnik meg azoknak az erőműegységeknek a kötelező átvételre vonatkozó jogosultsága, amelyek tavaly július 1. előtt kezdték meg a beruházásukat, de az áramtermelésük nem indul meg az arra meghatározott időponthoz képest három, illetve naperőművek esetében egy éven belül. A Kát-engedélyesek továbbá véghatáridő nélkül kérhetik az engedélyben szereplő telephelyük módosítását, ha a telephely fizikailag nem változik meg, csak a helyrajzi száma. Ha a viszont a telephely fizikailag is változik, akkor az érintett engedély ilyen okból történő módosítása 2017. december 31-ig kérhető a hivataltól.

Az átadási határidő meghosszabításának lehetőségével sokak mellett az MVM Hungarowind is élhet. A társaság a keddi Magyar Közlöny szerint az oroszlányi, 17,2 megawattos naperőművéhez 3,22 milliárd forint, a felsőzsolcai, 16,6 megawattos naperőművéhez 3,14 milliárd forint támogatást kaphat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.