A szabályozás a korábbinál nagyobb rugalmasságot kínál a kötelező áramátvételi rendszer (Kát) jogosultjainak, azaz a megújuló energiaforrásból, hulladékból vagy (hővel) kapcsoltan áramot előállító projektek tulajdonosainak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) összefoglalója szerint.
Az első fő változás azoknak a naperőmű telepítésére készülő vállalkozásoknak kedvez, amelyek 2016. január 1-je után adtak be Kátra támogatási kérelmet a hivatalhoz. Az új regula szerint e cégek megtehetik, hogy az engedélyben szereplő határidőnél egy évvel később adják át létesítményüket. Az új határidőt persze engedélyeztetniük kell a MEKH-nél, és el kell fogadniuk, hogy az eredetinél 10 százalékkal rövidebb ideig élvezhetik a Kátot, vagyis áramuknak a piacinál magasabb áron történő, garantált átvételét. Ehhez igazolniuk kell, hogy már rendelkeznek a beruházás helyszínéül szolgáló területtel és a beruházás finanszírozásához szükséges forrással is, továbbá a területileg illetékes hálózati engedélyes is nyilatkozott, hogy a beruházás átadására végez a szükséges átalakításokkal a közcélú hálózatán.
E módosítás kedvezhet a villamosenergia-rendszer irányítójának, a Mavirnak, mert lehetővé teszi, hogy az eredetileg tervezetthez képest időben elhúzódva jelenjenek meg az új, időjárásfüggő kapacitások a rendszerben. Így a Mavirnak (és az áramelosztó cégeknek) több ideje marad az új kapacitások miatt szükséges fejlesztésekre. A közelgő naperőmű-építési dömping mögött az áll, hogy tavaly év vége felé a beruházók tömegével adták be támogatási igényüket MEKH-hez, hogy projektjeikre még a 2016-ban hatályos kát, és ne az ez évtől életbe lépő, a Kátnál szigorúbb Metár (megújuló támogatási rendszer) vonatkozzon. A hivatal már közölt adatai szerint 2015 végén 837 megawattnyi (MW) kátos kapacitás volt az országban. Ha minden támogatási kérelemhez tervezett erőmű megvalósul, akkor a hazai napelemes kapacitás – a háztartási méretű kiserőművek nélkül – mintegy 2100 MW-ra nőne 2018 végéig, ami nagyobb, mint a Paksi Atomerőmű teljesítménye.
További újdonság, hogy nem szűnik meg azoknak az erőműegységeknek a kötelező átvételre vonatkozó jogosultsága, amelyek tavaly július 1. előtt kezdték meg a beruházásukat, de az áramtermelésük nem indul meg az arra meghatározott időponthoz képest három, illetve naperőművek esetében egy éven belül. A Kát-engedélyesek továbbá véghatáridő nélkül kérhetik az engedélyben szereplő telephelyük módosítását, ha a telephely fizikailag nem változik meg, csak a helyrajzi száma. Ha a viszont a telephely fizikailag is változik, akkor az érintett engedély ilyen okból történő módosítása 2017. december 31-ig kérhető a hivataltól.
Az átadási határidő meghosszabításának lehetőségével sokak mellett az MVM Hungarowind is élhet. A társaság a keddi Magyar Közlöny szerint az oroszlányi, 17,2 megawattos naperőművéhez 3,22 milliárd forint, a felsőzsolcai, 16,6 megawattos naperőművéhez 3,14 milliárd forint támogatást kaphat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.