Cégvilág

Harminc százalékkal nőtt az építőipari termelés tavaly

Az építőipari termelés 29,6 százalékkal bővült tavaly 2016-hoz képest. Az év egészében az építőipar termelői árai átlagosan 5,2 százalékkal magasabbak voltak a 2016. évieknél. Az építőipari termelés volumene 2017 decemberében 35 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, alacsony bázist a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Az építőipari termelés 29,6 százalékkal bővült tavaly 2016-hoz képest. Az év egészében az építőipar termelői árai átlagosan 5,2 százalékkal magasabbak voltak a 2016. évieknél. Az épületek építése 27, az egyéb építményeké 34,8 százalékkal emelkedett 2017-ben – derül ki a KSH hétfőn közölt adataiból.

Az építőipari termelés volumene 2017 decemberében 35 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, alacsony bázist.

Mindkét építményfőcsoport termelése nőtt a tavalyi év utolsó hónapjában: az épületek építésének volumene 28,9, az egyéb építményeké 45,3 százalékkal. Előbbiek növekedése az ipari épületek mellett lakóépületek, kulturális, oktatási épületek építésének eredménye, utóbbiak esetében a termelés – az alacsony bázis mellett – gyorsforgalmi utak építése, valamint vasútfelújítási munkák következtében bővült.

A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján decemberben az építőipar termelése 3,9 százalékkal emelkedett az előző havihoz mérten.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az építőipar ágazatai közül az épületek építésének termelése 27,2, az egyéb építményeké 53,2, a speciális szaképítésé 31,7 százalékkal nőtt tavaly decemberben.

A megkötött új szerződések volumene az előző évihez képest 124,7 százalékkal emelkedett ebben az időszakban, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 4, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 170,1 százalékkal. Az egyéb építmények közül több, nagy értékű szerződést kötöttek útépítésekre, vasútfejlesztésre és közműépítésekre.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene december végén 129,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 16, az egyéb építményeké 184,5 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel ezelőtt.

A negyedik negyedévben az építőipar termelői árai 6,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az építőipar ágazatain belül az épületek építésében 9,8, az egyéb építmények építése vonatkozásában 4,1, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 6,9 százalékkal nőttek az árak 2016 utolsó negyedévéhez mérten. Az építőipar árai 1,6 százalékkal magasabbak voltak az előző negyedévinél.

A jelentős építőipari növekedés egyrészt az alacsony bázisnak, másrészt a felfutó uniós pénzeken alapuló projekteknek, valamint a lakásépítéseknek köszönhető Németh Dávid, a K&H vezető makrogazdasági elemzője szerint.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az építőiparban a termelői árak jelentősen növekedtek és Németh szerint a drágulás várhatóan folytatódik a következő időszakban.

Szintén lényeges szempont a K&H elemzője szerint, hogy nem mindegyik megrendelésből és tervből lesz tényleges építkezés, különösen azért, mert az építőipar kapacitáshiánnyal, ezen belül szakemberhiánnyal küzd. Emiatt a kereslet alapján várható növekedésnél kisebb mértékű bővülésre lesz képes az ágazat. 2018-ban összességében a tavalyinál lassabb, de így is 10 százalék feletti növekedésre van kilátás, részben a már említett kapacitáshiány és a tavalyi nagyon magas bázis miatt.

A tavalyi látványos gyorsulás után 2018-ban már erőteljes lassulásba válthat a kivitelezési árak növekedése

– kommentálta a KSH gyorstájékoztatójának adatait Tatár Tibor, a Futureal-csoporthoz tartozó Futureal Development Holding vezetője. A Futureal tapasztalatai alapján Budapesten az elmúlt évben mintegy 25-30 százalékkal emelkedtek a kivitelezési árak, a vállalatcsoport szakértői az idén 5-10 százalékos növekedéssel számolnak.

Tatár Tibor szerint a kivitelezési árakra az újlakáspiac és az irodapiac idei alakulása egyaránt fékezőleg hathat. „Az 5 százalékos lakásáfa jövőjével kapcsolatos bizonytalanság, illetve – részben ezzel összefüggésben – a fejlesztők projektindítási kedvének megcsappanása lehet az egyik ilyen tényező. A másik az, hogy a kisebb, kevésbé tőkeerős irodaház-építők között is sokan kerültek nehéz helyzetbe: számos projekt már most óriási késésben van, több bejelentett fejlesztés pedig még el sem indult” – fogalmazott a szakember. Hozzátette:

a kisebb projektek megvalósítása azért egyre bizonytalanabb, mert az amúgy is komoly létszámhiánnyal küzdő kivitelezői oldal az állami beruházásokat, valamint a tőkeerős fejlesztők nagyobb iroda- és lakóingatlan-projektjeit részesíti előnyben.

Forrás: AFP/Sebastian Gollnow/dpa

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy tavaly hónapról hónapra látványos növekedést mutatott az építőipar, így nem meglepő a jelentős bővülésről tanúskodó éves adat. A lakásépítések a korábbi éveknél nagyobb szerepet játszottak az építőipari növekedésben, az egyéb építményeknél pedig az uniós és állami forrásokon alapuló fejlesztések voltak a fókuszban.

A szektor tavaly már több mint 300 ezer embernek adott munkát, így az gazdasági ágazatok közül az építőipar produkálta az egyik legnagyobb létszámbővülést a válság óta. Igaz, a munkaerőhiány továbbra is gondokat okoz Balogh szerint.

A kilátásokról szólva Balogh László elmondta, hogy az építőipari rendelésállomány bizakodásra ad okot. A lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél 2017 december végén a rendelésállomány 16 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, azaz továbbra is fokozott építkezési kedvről beszélhetünk. A szakember kiemelte, hogy az építőipar sikere a következő években azon is múlik, hogy kiépített fejlesztői kapacitások megmaradnak-e.

vasútfelújítás KSH építőipar lakásépítés
Kapcsolódó cikkek