BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitarthat az ukrán tranzitútvonal

Energiaellátása ötödét kívánja a megújulókra alapozni Ukrajna, és a többi közt a csernobili területen is létesítene egy hatalmas naperőművet – mondta a Világgazdaságnak Vira Konsztantinova politológus, az Ukrán Diplomáciai Akadémia vezető szakértője.

Hiába jár le 2019-ben az orosz–­ukrán gáztranzit-meg­­­­ál­lapodás, Ukrajna arra szá­mít, hogy területén keresztül 2021-ig még biztosan továbbít a Gaz­prom gázt Európába, ugyanis csak akkorra adja át az Északi Áramlat II. gázvezetéket – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Vira Konsztantinova politológus, az Ukrán Diplomáciai Akadémia vezető szakértője, aki arról beszélt, nincs szakmai, piaci indoka sem az Északi, sem a Déli (Török) Áramlat megépítésének.

Ukrajnán keresztül évente közel 100 milliárd köbméter gázt tranzitálnak, de a kapacitás évi 146 milliárd köbmétert is lehetővé tenne.

Vira Konsztantinova a két orosz elkerülővezeték-tervet politikai indíttatásúnak nevezte, rámutatva, hogy a Gazpromnak hivatalosan is feladata az orosz állami érdekeket képviselni.

Attól nem tart a politológus, hogy Ukrajna nem tudná megoldani az energiaellátását az előttünk álló télen is – immár harmadszor – az orosz gáz közvetlen importja nélkül. (Közvetve természetesen vásárolt orosz gázt, részben Magyarországon keresztül.) Emlékeztetett, hogy országa gázellátása még a március eleji nagy lehűlések idején sem került veszélybe, amikor a Gazprom néhány napra leállította az Ukrajnán keresztüli tranzitot.

Keleti szomszédunk támaszkodhatott a betárolt készleteire, lakosságának gázigénye pedig 15 százalékkal csökkent a hirtelenjében meghirdetett, „csavard lejjebb” akció sikerének köszönhetően.

Ukrajna az állami Naftogaz és a neki gázt szállító orosz Gazprom évek óta tartó elszámolási vitái, perei miatt igyekszik függetlenedni az orosz gáz vásárlásától. Ebben saját gáztermelése növelésén, a gáz részbeni kiváltásán és az alternatív beszerzéseken túl számít az Egyesült Államokból cseppfolyós formában várható gázra is, ám ennek még

európai infrastruktúra-fejlesztési feltételei vannak.

Vira Konsztantinova a Világgazdaság felvetésére elismerte:

az amerikai gáz tervezett európai eladása mögött ugyanúgy lehetnek politikai megfontolások, mint az orosz vezetéktervek mögött, de „nekünk ez csak jó, hiszen nő a verseny, több helyről vásárolhatunk”.

Hasonlóan jónak tartja azt a lehetőséget, hogy Ukrajna Magyarországon keresztül esetleg Romániából érkező földgázt is vásároljon, de ez a szándék a gáz árán múlik majd. Ukrajnát további importforráshoz segítheti a szlovákiai kezdeményezésű Eastring vezeték megépítése is, bár a magyarországi rendszer-üzemeltető és -irányító társaság, az FGSZ terveiben egyelőre parkolópályán van az ehhez való csatlakozás.

Vira Konsztantinova politológus, az Ukrán Diplomáciai Akadémia vezető szakértője
Fotó: VG

Az orosz–ukrán politikai ellentétek megviselték a két ország atomenergiai kapcsolatait is. A négy ukrajnai atomerőműben működő tizenöt szovjet tervezésű és gyártású atomreaktor egy része például orosz helyett már amerikai (Westing­house) fűtőanyagot használ. Az a terv, hogy az átállás folytatódik.

Ugyanakkor nem célunk, nem is lehet az, hogy az orosz TVEL-től egyáltalán ne vásároljunk, hiszen a reaktoraink egy része kizárólag orosz fűtőelemmel tud működni

– közölte a szakértő. Mint elmondta, Ukrajna áramellátásának több mint 50 százalékát az atomerőművek adják. Az ország a továbbiakban is támaszkodni kíván az atomenergiára, de energiastratégiájában nagy súlyt fektet a megújulókra is. Az utóbbiak arányának el kell érnie a 20 százalékot, ehhez hozzájárul majd a csernobili atomerőmű térségében telepítendő naperőmű is.

A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.