Harmadára esett az álláshirdetések száma március 16. óta az előző év azonos időszakához képest. Míg a turizmus és a vendéglátás terén szinte egyáltalán nincs hirdetés, addig a kiskereskedelem egyes szereplőinél soha nem látott mértékben nőtt a keresletet – mondta a Világgazdaságnak Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési vezetője. Mint hozzátette, az álláskeresők egyelőre kivárnak, és bár a számuk még nem nőtt robbanásszerűen, de már 15 százalékkal többen regisztráltak az oldalra az elmúlt hetekben, mint az év első két hónapjában. Sokaknak még van munkájuk, de a jövőjüket bizonytalannak érzik, ezért regisztrációval és az önéletrajzuk frissítésével készülnek az esetleges álláskeresésre. A szakember szerint mintegy százezer külföldön dolgozó magyar állampolgár tért haza a határzár miatt, és kérdéses, hogy hányan tudnak majd visszamenni a korábbi munkahelyükre. Még nem özönlötték el a magyar munkaerőpiacot, ők is kivárnak. Ha ez a külföldi tapasztalattal rendelkező, idegen nyelven beszélő tömeg megjelenik a hazai munkaerőpiacon, az sok hazai szolgáltatóközpontnak lehet nagy lehetőség – emelte ki Tüzes Imre. A Vodafone szolgáltatóközpontja például csaknem hetven új munkatársat keres, és online felületen választja ki a legmegfelelőbbet, így az előszűrés, az interjúztatás és a beléptetés során nincs szükség személyes érintkezésre.
A járványhelyzet miatt a munkájukat elvesztőknek kínál alternatívát a B Terv nevű kezdeményezés. A március 16-án indult oldalra majdnem 17 ezren regisztráltak, ezren pedig már találtak is munkát. Barathi Tamás, a B Terv egyik alapítója a Világgazdaságnak elmondta, hogy az első ötezer regisztráló főként a turizmus, a vendéglátás és a rendezvényszervezés világából érkezett, de már informatikusok, pénzügyesek és korábban vezető pozícióban lévők is bejelentkeztek. Sok álláskeresőt felszívnak a takarítócégek, valamint olyan, korábban munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok, mint a kereskedelem és a logisztika. Megnőtt az igény a kiszállításra is, több futárcég napi húsz-negyven fővel bővít. A B Terven keresztül munkát kínál a honvédség is, amely tartalékos és szerződéses katonákat keres. Együttműködik az oldallal az agrárkamara is, mert a mezőgazdaságba és az élelmiszeriparba keresnek dolgozókat, továbbá aktívak a szociális intézmények is. Barathi Tamás szerint az akadozó ellátás és a kényszerleállások miatt hamarosan leépítések várhatók a pénzügyi területeken, és több termelővállalatnál.
„Azok a munkáltatók, akik nem álltak le sem a működéssel, sem a toborzással, több jelentkezőről számolnak be. Ez várhatóan a következő hónapokban is így lesz, mivel sok előrejelzés szerint a járvány miatt egymillióval is nőhet a munkanélküliek száma” – mondta a Világgazdaságnak Nagy Andrea, a Parrish & Crawler International szakértője. Tapasztalatai szerint a legnehezebb helyzetben a kkv-k vannak, mert nincs mögöttük nemzetközi hálózat, központi döntéshozatal, és az anyagi lehetőségeik is végesek. Mégis sokuk a végletekig elmegy, hogy megtartsa a munkavállalóit.
Informatikusok: emelkedett a bizonytalanok aránya
Az informatikusoknak csak a 30 százaléka nem fél attól, hogy elveszíti az állását, 2,3 százalékuknak pedig már megszűnt a munkája a krízis miatt – derült ki az IThon.info platform csaknem ezerfős felméréséből. A munkahely megtartása felértékelődött az informatikusok körében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.