Legalább 56 millió embernek számottevő hátrányt és évi hárommilliárd euró többletköltséget okozna 31 európai országban, ha az 5G-versenyt korlátozó intézkedéseket vezetnének be – áll az Oxford Economics legújabb tanulmányában, amelyet a Huawei mutatott be.
Az elemzés szerint a kínai vállalat részvételének korlátozása az ötödik generációs hálózatok kiépítése során a költségek növekedése, a beruházások lassulása és a technológiai innováció fékezése miatt 2035-ben több mint 40 milliárd euróval vetné vissza az európai országok GDP-növekedését. A tanulmány szerint az 5G-technológia elterjedése a multiplikátor hatásainak köszönhetően mintegy 140 milliárd euróval járul hozzá az EU 28 tagállamának GDP-jéhez, és ennek köszönhetően 2,3 millió munkahely jön létre az unióban. A digitális infrastruktúra, így az 5G kiépítése emellett meghatározó szerepet játszik a koronavírus-járvány által okozott gazdasági recesszióból való kilábalásban is.
Az Oxford Economics szerint Magyarországon az 5G-szolgáltatások és a kapcsolódó tevékenységek mintegy 3,5 milliárd euróval járulnak hozzá a GDP-hez, és csaknem 135 ezer munkahely létrejöttét segítik elő. Egy esetleges korlátozás ugyanakkor ezzel ellentétes hatást gyakorolna a gazdaságra: évente mintegy 200 milliárd forint többletköltséggel járna az 5G-infrastruktúra kiépítésének területén. A költségek növekedése miatt a lakosság 5 százaléka, mintegy félmillió olyan ember maradna 5G nélkül, aki a korlátozás nélkül egyébként hozzáférne a hálózathoz. A kalkuláció szerint ez a magyar GDP-növekedést ezermilliárd forinttal vetné vissza 2035-ben. Az elemzők szerint egy Huawei méretű globális szolgáltató korlátozása az említettek mellett az infrastruktúra minőségére is negatív hatással lenne, és növelné a piaci koncentrációt. (További cikkünket a Huaweiről a 6. oldalon olvashatják.)
A népességnek majdnem a harmada használja
A több mint 170 országban jelen lévő legnagyobb kínai magánvállalat, a Huawei Technologies termékeit és szolgáltatásait a világ népességének csaknem a harmada használja. A társaság tavalyi globális árbevétele 19,1 százalékkal, 123 milliárd dollárra nőtt. Világszerte 16 kutatás-fejlesztési központja működik, Magyarországon minden üzletágával jelen van, itt működteti Kínán kívüli legnagyobb logisztikai és gyártási bázisát is. Az Európában működő 39 élő 5G-hálózatból 28 épül a Huawei eszközeire – globálisan a 87-ből 55 –, köztük az elsőként üzembe helyezett magyarországi hálózat is. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.