A Fővárosi Vízművek (FV) és a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) megvalósíthatja a 2021-2035 közötti évekre vonatkozó gördülő fejlesztési tervének (GFT) beruházási tervrészét – döntött a Magyar Energetikai Hivatal (MEKH), amely sorozatban bírálja el az ország számos más víziközmű rendszerére vonatkozó, hasonló kérelmeket. Ezen elbírálások nem mindig zökkenőmentesek:
a hivatal az FV és az FCSM tavaly beadott dokumentumai esetében is hiánypótlást írt elő, majd a társaságok maguk kérték az eljárás szüneteltetését, amíg kiderül, hogy decemberi közgyűlésén tulajdonosuk, a főváros mennyi pénzt szán a fejlesztésükre.
A közgyűlés mindkét társaság GFT-jének I. ütemét hagyta jóvá, ezekhez hozzá is rendelte a szükséges forrást.
A tervekre a MEKH bizonyos – amúgy kézenfekvő – feltételekkel bólintott rá. Mindenekelőtt azt írta elő, hogy a beruházások során szem előtt kell tartani a felszíni és a felszín alatti vizek védelmét. A most megcélzott munkák során jellemzően a vízművek által használt vízbázisok sérülhetnek Budapest több kerületében, néhány agglomerációs településen, továbbá a palackozással foglalkozó Élpak Zrt. XI. kerületi keserűvíz telepén.

Tizenöt éves gördülő fejlesztési tervének I. ütemében a vízművek a fővárosi víztermelő kutak fejlesztésére és azon kockázatok csökkentésére összpontosít, amelyek a vízminőséget veszélyeztethetik, illetve amiatt jelentkezhetnek, hogy az adott kapacitások mérete nem kielégítő. Szélsőségesen alacsony vízállás mellett ugyanis a kutak termelése már nem garantálhatja a stabil ellátást, ráadásul egyre gyakoribbak és hosszabbak az úgynevezett kisvizes időszakok. A fővárosi hálózatban emellett túl sok az ólomból készült vízvezetékek, ezek használata egészségügyi kockázatot rejt. E munkáihoz a vízművek saját forrás mellett uniós pénzt is felhasználna a Kehop-program terhére, ehhez már megkapta a kormány jóváhagyását. Az I. ütem tartalmaz hat további feladatot is, ezek a vízellátás biztonságának növelését szolgálják.
Az FV tervének II. és III. szakasza egyelőre forráshiányos, de a MEKH szerint előteremhet rájuk is a pénz, amikorra sorra kerülnek.
Ezekben az ütemekben a vízművek vízvezetékeket vált majd ki, illetve bővít, máshol hálózatokat újít fel, a vízminőség javításán dolgozik, és tűzcsapokat épít át.