A Digitális jólét program részeként, a Digitális agrárstratégia végrehajtása keretében hívták életre a Digitális Termelői Piac Nonprofit Kft.-t, illetve az azonos nevű, szintén DTP-nek rövidíthető programot. A projekt egyik fő célja, hogy úgynevezett rövid ellátási láncon keresztül garantálja a minőségbiztosított termékek fogyasztói asztalra kerülését - olvasható a Figyelő cikkében.
E munkának meg is született az egyik első, kiemelkedő eredménye, a Közért+, amely valójában egyetemi startupként definiálja magát.
A központi támogatáson felül – egyetemi háttér, kiváló adottság – ugyanis a modellváltáson átesett Széchenyi István Egyetem (SZIE) már államháztartási kötöttségektől mentesen, részben tudásipari vállalatként, részben befektetőként kiváló generátora lehet a KözértPlusznak. Ezenfelül – Czermann János alapító vezérigazgató elmondása szerint – tradicionális „élelmiszeres” képzőhelyként és hazánk egyik legjobb innovációs képességgel felvértezett intézményeként a tudományos és kutatás-fejlesztési hátteret is biztosítani képes a győri SZIE.
A Közért+ célja, hogy a kifejezetten Magyarországon termelt vagy előállított élelmiszerek nagyobb mennyiségben, nagyobb hatékonysággal kerüljenek be a kereskedelmi csatornákba, és a minőségbiztosított hazai produktumok közvetlenül a termelőtől, termék-előállítótól (az említett rövid ellátási lánc keretében) jussanak el a fogyasztókhoz, végfelhasználókhoz.
Tápérték
Miért volt erre szükség?
Az alapítók szerint azért, mert az élelmiszerpiacon napról napra jobban érezteti hatását a globalizáció és az árufuvarozás,
aminek eredményeképpen az alapanyagok tápanyagtartalma drasztikusan csökkent, az élelmiszereink pedig egyre nagyobb ökológiai lábnyommal terheltek, már csak a szállítás jelentős szén-dioxid-kibocsátása miatt is.
Kutatások szerint ugyanis – csak Európát vizsgálva – az ágazat minden árucikke átlagosan nem kevesebb mint 500 kilométert utazik, mielőtt az asztalokra kerül. Arról nem is szólva, hogy sokszor a hazánkban termelt és előállított élelmiszerek is külföldi logisztikai központokból érkeznek a boltjainkba, miközben a nagyobb kereskedelmi láncok polcain folyamatosan csökken a magyar produktumok aránya. Ezzel a trenddel egyre többen szeretnének szakítani: világszerte komolyan törekednek a helyi, tápanyagban dús élelmiszer beszerzésére.
A Közért+ a fenti célok érdekében mind a kis-, mind a nagykereskedelmi értékesítés feltételrendszerét megteremtette, az ehhez szükséges logisztika már rendelkezésre áll – állítja a projekt felelőse. A lakossági vásárlást biztosító Kozertplusz.hu felületet ez év tavaszán indították, és a tesztüzem folyamán azt tapasztalták, hogy a kezdeményezés sikeres lesz, hiszen a megrendelések száma hónapról hónapra dinamikusan növekedett.
Elérhető árak
Ráerősítve a vásárlói forgalom fellendülésére, szeptember elejétől megújult felületen várja az érdeklődőket a Kozertplusz.hu, ahol a korábbinál jóval szélesebb kínálatból lehet válogatni. A Közért+ csapata akciókkal készült erre az időszakra: hetente változó termékkörre vonatkozóan akár 30-40 százalékos kedvezmény volt kapható az egész hónapban.
„Az időszakos akciók mellett hosszú távra szóló elképzelésünk, hogy elérhető áron kínáljuk a produktumokat.
A rövid ellátási lánc elvének és a kereskedelmi stratégiánknak köszönhetően mi szerényebb haszonkulccsal tudunk dolgozni és ezáltal versenyképes árakat biztosítani. Célunk, hogy a beszállítóink, a hazai termékek előállítói és a vevőink egyaránt jól járjanak” – fejtette ki Czermann János.
Folyamatos fejlődés
A tesztüzem idején 300 árucikkből lehetett válogatni, jelenleg körülbelül 1500 különböző produktum érhető el. A kínálat dinamikusan növekszik, heti szinten új termékek kerülnek a webshopba. Fél éven belül öt-hatezer cikkből álló szortimentet terveznek, melyben a termelői és kézműves portékák mellett az ikonikus magyar márkák produktumai is megtalálhatók lesznek.
Így például nemrég kerültek be a Márka üdítők a webshop kínálatába, de a hagyományos nagy magyar brandek – egyebek között a Pick, a Gallio, a Bravos vagy a Biopont termékei – is hamarosan feltűnnek. E bővítés mögött az a logika áll, hogy az első hónapok tapasztalatai alapján a vásárlók nem csupán egy-két árucikket vesznek, a nagybevásárlásaikat is szívesen intézik az új oldalon. Így a kézműves produktumok mellett a klasszikus portékákhoz való hozzáférés is kifejezett igény volt – húzta alá az alapító.
Több cég egyben
A Közért+-nál több cég épül egybe, ugyanis a „lakossági” online retail értékesítés mellett a vállalatok, a horeca szektor és a közétkeztetés számára is biztosítják a rendkívül széles termék- és szolgáltatási kört.
A termelők digitális integrációjával ugyanis képesek nagyobb volumenű eladáshoz hozzásegíteni a gazdákat. A hazai termelők, termék-előállítók számára fontos, hogy egységben tudják értékesíteni portékáikat. Leegyszerűsítve:
egy gazda boldogabb, ha kevés partner számára tudja eladni az árut, mint ha sok kis adásvétellel kell bajlódnia, hiszen kevesebb az értékesítési feladat, az adminisztráció, olcsóbb az egész folyamat.
Ám a felvásárló partnereik számára óriási volumenekre van, illetve lenne szükség. Például egy közétkeztető vagy egy bolthálózat hihetetlen mennyiségeket képes felvenni. A Közért+ küldetése, hogy sok-sok termelőt, előállítót összeszervezzen, integráljon, s a minőségbiztosítási rendszerének köszönhetően akkora egységes árualapot képezzen, amelyre a partnereknek szükségük van. Ez a volumen arra is lehetőséget biztosít, hogy a szűken vett üzleti racionalitást némiképp háttérbe szorítva inkább a méltányos kereskedelmi elvek szerint szervezzék meg a beszállói hálózatot.
Egyszerűbben fogalmazva: járjon jobban a beszállító a Közért+-nál, mint máshol.
Egyre több helyre szállítanak
A kiszállítási terület is jelentősen nőtt az utóbbi néhány hónapban. Budapest, Pest megye mellett Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Fejér, Bács-Kiskun, Veszprém, Somogy és Csongrád-Csanád megye egyes településeire vállalnak fuvart.
„Nagy reményekkel vágunk neki a 2022-es évnek, arra számítva, hogy meghatározó piaci szereplőkké válunk mind a kis-, mind a nagykereskedelmi csatornák esetében. Óriási volumenekkel szeretnénk segíteni a termelői hálózatunkat, s minél több háztartásba és partnerünkhöz kívánjuk eljuttatni a jó minőségű hazai élelmiszereket” – foglalta össze a rövid távú terveket a vezérigazgató.
A cikk a Figyelő hetilap október 9-iki számában került publikálásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.