Az általánosan emelkedő és az energia drágulása volt 2022 kihívása – mondta a Világgazdaságnak a Cinema City kommunikációs vezetője. Buda Andrea elmondta, hogy a koronavírus-járvány utáni talpra állásnak nem tett jót ez a gazdasági környezet, de kiemelte, hogy ennek ellenére jól teljesítettek a magyarországi filmszínházak. Bizonyos változásokra természetesen szükség volt év közben, többek között az októberi jegyáremelés is ilyen volt.

Buda Andrea elmondta, hogy értetlenül áltak a felháborodás előtt, amikor a sajtó lehozta, hogy 17 százalékkal emelik a fővárosi mozikban a jegyek árát. Ez Budapesten 2500 forintos teljes árú jegyet jelent, és sok portál ezt úgy közölte, hogy drágább lett a mozijegy, mint egy havi streaming-előfizetés.
Valóban van olyan szolgáltatás, amely tíz forinttal olcsóbb, mint egy mozijegy, de ennek az összehasonlításnak nincs értelme. Ez olyan, mint amikor valaki otthon megfőzi a vacsorát, vagy elmegy étterembe
– mondta a CC kommunikációs vezetője. Hozzátette, hogy a mozikat akkor is sokan temették, amikor a rövidebb nyitvatartást vezették be néhány hétre, de ez sem jelentette azt, hogy az emberek ne látogatták volna őket.
Visszatértek a magyarok a mozikba – VG PodcastIsmét sorra érkeznek a nagy hollywoodi blockbusterek a mozikba, így a magyar nézők is sorban állnak a jegypénztáraknál. 2021-ben a magyar mozik majdnem 5,5 millió látogatót fogadtak, ami nagyjából fele a 2019-es, utolsó járvány előtti év vendégszámának. Az ország legnagyobb multiplex mozihálózatában az idei első fél évben már több film is nagyon jó nézőszámokat produkált, így a tavalyi eredmény szinte biztosan hozható lesz. Az év végi Avatar 2. pedig még meglepetést is okozhat. |
Azt is elmondta, hogy a hazai filmszínházak nem érezték azt az Amerikában fájdalmas hatást, hogy Hollywoodból fele annyi blockbuster érkezett, mint a járvány előtt. Az álomgyár alig több mint 20 nagy költségvetésű játékfilmet termelt az idén, miközben 2019-re több mint 40 ilyen alkotás jutott. Ezeknek a közönségfilmeknek az elmaradása a tengeren túli mozikat megviselte, de Európában ilyen probléma nem volt. Buda Andrea elmondta, hogy a hazai vetítőtermekbe számos európai és magyar produkció is érkezett, így a kínálattal nem volt baj.
A szuperhősök hozták a kötelezőt, mint minden évben. A legtöbb pénzt természetesen még mindig a nagy látványfilmek generálják, voltak szép számokat hozó alkotások. A Pókember: nincs hazaút című film, valamint a Top Gun: Maverick rendkívül szép eredményeket ért el, és a kanadai rendező, James Cameron Avatar-folytatása is rengeteg pénzt hozott már tavaly év végén is, idén pedig folytatja diadalmenetét.
Lesz további jegyáremelés?
A VG Podcast vendégeként Buda Andrea elmondta, hogy nincs napirenden az, hogy idén is emelik az árakat. Mint mondta, hagyományosan erről minden év végén döntenek, az októberi rendkívüli drágulást a nehéz gazdasági helyzet indokolta.
Ennek ellenére nem lehet kizárni, hogy hasonló döntés születik az év közben.
Minden attól függ, hogy a külső hatások miként alakulnak.
A 2023-as filmkínálat szerinte egy rendkívül erős évet sejtet. Rengeteg magyar film mellett érkezni fog több olyan blockbuster, amelyet már régóta csúsztatnak Hollywoodban. A Disney-féle Marvel-filmek is egymást követik majd a mozikban, de a régóta várt Mission: Impossible sorozat hetedik része is megérkezik.
Arra a kérdésre, hogy küzdenek-e még ellátási nehézségekkel, elmondta, hogy a beszállítói láncok rendeződtek, így minden termékükből bőségesen áll rendelkezésre. A koronavírus utáni hónapokban jellemző volt, hogy a külföldi beszállítóktól nem érkeztek meg termékek, esetleg csipszek és szószok, de erről már szó sincs.