Miközben a kínai TikTokot sok országban nemzetbiztonsági problémának tekintik, testvéralkalmazása, a CapCut videószerkesztő egyre gyorsabban terjed, az adatkezelési problémák pedig ennél az appnál is megjelennek – írta a The Wall Street Journal.

A kínai ByteDance tulajdonában lévő CapCut az egyik leggyorsabban terjedő alkalmazás a világon, és az utóbbi hetekben többen töltötték le, mint a TikTokot, a vállalat legfontosabb termékét.
A 2020-ban elindított app sikeresen meglovagolta a rövidvideó-őrületet, és a sanghaji székhelyű Diandian adatkövető szerint ma már több mint 200 millió aktív felhasználóval rendelkezik.
A CapCut népszerűsége nem véletlen: az egyébként időigényes videószerkesztést leegyszerűsíti, sablonjai, vizuális effektjei és az alkalmazás által kínált zenék segítségével pedig gyorsan professzionálisnak tűnő munkát lehet végezni. Ráadásul a vállalat nemrég bejelentette, hogy hamarosan mesterséges intelligencia segítségével akarja tökéletesíteni a programot, hogy megkönnyítsék a tartalomkészítők munkáját.
Az elmúlt egy évben a TikTokon kívül az Instagram, a YouTube és a Facebook platformjain is megjelentek a rövid videók, így az ezeket használók körében is népszerű lehet a kínai videószerkesztő, amellyel többórányi monoton munkát pár gombnyomással ki lehet váltani. A kényelemért azonban lehet, hogy fel kell áldozni a magánéletünket.
A TikTokhoz hasonlóan a CapCutnál sem ismert, hogy a kínai kormánynak mekkora hozzáférése van a felhasználók adataihoz
– már több nyugati kormány is kifejezte az aggodalmát, hogy a Kínai Kommunista Párt ezeket kémkedésre vagy a lakosság befolyásolására tudná felhasználni.
Eszközszoftverként a CapCut eddig nagyrészt elkerülte a hatósági ellenőrzést és a média figyelmét is, ám az adatbiztonsági probléma így is erős. Az app adatvédelmi szabályzatában azt írja, hogy a szolgáltatásokhoz olyan tartalmakat gyűjt, mint a feltöltött fényképek és videók, valamint a felhasználók adatai, köztük a tartózkodási helyük, nemük és születésnapjuk.
A TikTok algoritmusai a felhasználók szokásait és az általuk feltöltött videókat is elemzik, de a CapCut is hasonló képet tud alkotni azokról, akik letöltik. Számos biztonsági szakértő szerint reális a veszélye, hogy az önként megadott adatok a kínai kormány kezébe kerülnek.

Fotó: Sutterstock
A ByteDance korábban közölte, hogy az általuk megszerzett adatokat biztonságosan, az Egyesült Államokban és Szingapúrban tárolják, ezekhez pedig a kínai kormány nem tud hozzáférni. Igaz, a TikTok is hasonló védelemmel rendelkezik, de ez nem nyugtatta meg a hatóságokat, és az alkalmazás ellen tiltások, korlátozások és vizsgálatok is indultak, ugyanis állítólag a tulajdonos újságírókat figyeltetett meg Amerikában.
A CapCut dinamikus növekedésével azonban az ellenőrző szervek figyelmét is magára vonja, a nemzetbiztonsági és adatvédelmi kérdések pedig itt is fel fognak merülni.
A több mint egymilliárd aktív felhasználóval rendelkező TikTokhoz képest a ByteDance videószerkesztője aprónak tűnhet, ám 2022-ben az előző évihez képest 43 százalékkal többen töltötték le, s már több mint 400 millióan használják. Ágazati szakértők szerint az általa nyújtott szolgáltatások további növekedést hoznak a közeljövőben, főleg a tartalomkészítők körében.
Egyelőre a CapCut kevésbé jövedelmező, mint a népszerűbb testvéralkalmazása, azonban a kínai vállalat azt tervezi, hogy hamarosan fizetős szolgáltatásokat vezetnének be, például a tárhelyekért vagy a különböző funkciókért és effektekért díjat kérhetnek. Igaz, más szerkesztői szoftvereknél ez a lépés katasztrofálisnak bizonyult, de a CapCut hatalmas felhasználói bázisa még így is kitarthat az alkalmazás mellett.