BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
ILLUSTRATIONS - IA - DEEPSEEK - ARTIFICIALINTELLIGENCE - APP AI
alibaba
mesterséges intelligencia buborék

MI vagy semmi: a tech óriások megduplázzák befektetéseiket – nem hagyják, hogy Kína leuralja a szektort

Hiába rántotta le a DeepSeek a leplet az ágazatról, a pénzszórás nem áll meg. Az amerikai tech óriások soha nem látott összegeket fektetnek a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, abban bízva, hogy ezzel megőrizhetik piaci dominanciájukat.

Az Amazon, a Google, a Microsoft és a Meta idén is milliárdokat öl a mesterséges intelligenciába (MI), és nem riadtak vissza a kínai DeepSeek vagy a francia Mistral AI betörésétől sem, amelyek globálissá tették a versenyt a szektorban.

ILLUSTRATIONS - IA - DEEPSEEK - ARTIFICIALINTELLIGENCE - APP AI
Az amerikai tech óriások soha nem látott összegeket fektetnek az MI-fejlesztésbe, abban bízva, hogy ezzel megőrizhetik piaci dominanciájukat / Fotó: Hans Lucas via AFP

Éves jelentésükkel párhuzamosan a Szilícium-völgy óriásai sorra jelentik be, hogy idén több tízmilliárd dollárral növelik meg beruházásaikat az MI-fejlesztésbe, ezzel pedig határozott üzenetet akarnak küldeni nemzetközi riválisaiknak: nem tudjátok, mi az a technológiai dominancia.

Az MI-rendszereket működtető adatközpontokra költő négy legnagyobb cég mindegyike azt nyilatkozta a napokban, hogy a tavalyi rekordkiadások után 2025-ben tovább növelik beruházásaikat.

A Microsoft, a Google és a Meta Platforms legalább 215 milliárd dolláros együttes tőkekiadásokat prognosztizált a folyó pénzügyi évekre, ami több mint 45 százalékos éves növekedés.

Eközben, bár az Amazon nem adott egész évre vonatkozó becslést, csütörtökön jelezte, hogy a teljes tőkeberuházás az összes üzletágában több mint 100 milliárd dollárra fog nőni, és közölte, hogy a növekedés nagy részét a mesterséges intelligenciára fordítja.

A legutóbbi negyedéves eredményjelentésekben tett megjegyzéseik azt mutatták, hogy az MI-fegyverkezési verseny egyre nagyobb lendületet vesz annak ellenére, hogy a befektetők aggódnak a kínai DeepSeek hatása és amiatt, hogy a nagy amerikai vállalatok kellőképpen profitálni fognak-e a példátlan kiadási hullámból.

Van még energia az AI-szektorban

A befektetők legnagyobb meglepetése az volt, hogy a DeepSeek képes volt lemásolni a vezető amerikai mesterséges intelligenciák képességeinek jelentős részét a fejlesztésre költött összegek töredékéért és az amerikai szankcióknak köszönhetően gyengébb csipekre támaszkodva.

A Szilícium-völgy azonban a korai sokkból megújult eltökéltséggel tört ki, a vállalatok vezetői pedig sorra mondták el, hogy

  • az óriási befektetésekre szükség van az iparág forradalmasításához;
  • hosszú távon, az MI elterjedésével ez gyorsan meg fog térülni;
  • ráadásul sokuk szerint a DeepSeek lopott technológiára épül, és közel sem olyan erős, mint ahogy Kína állítja.

Arra számítunk, hogy az emberi élet szinte minden területét forradalmasítani fogja a mesterséges intelligencia, és az Egyesült Államoknak kell vezetnie ezt a hullámot 

– nyilatkozta Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója a The Wall Street Journalnek.

Kína után Európa is beszállt az MI-versenybe: ChatGPT-riválist adott ki a francia Mistral

Gyorsan elpárolog az amerikai dominancia a szektorban. A francia Mistral AI új appja pár héttel azután jelent meg, hogy a kínai DeepSeek óriási pánikot robbantott ki a Szilícum-völgyben.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.