BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Haderő: a Rheinmetall óriási terjeszkedésbe kezd – ez sok pénzt hozhat Magyarországnak is

Míg az uniós vezetők hüledeznek az új amerikai kormány miatt, a német fegyveróriás már előre ünnepel. Donald Trump fenyegetései ugyanis végre megadhatják a régóta várt lendületet az európai védelmi iparnak, ezen pedig a Rheinmetall nagyot kaszálhat. A német cég egyik otthona Magyarország.

A német Rheinmetall fegyvergyártó arra számít, hogy a következő években soha nem látott növekedést fog tapasztalni a vállalat, miután Donald Trump amerikai elnök kormánya felszólította Európát, hogy növelje a védelmi kiadásokat, és vállaljon felelősséget saját biztonságáért – mondta Armin Papperger vezérigazgató a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián.

"Heavy infantry weapon carriers" of the Bundeswehr rheinmetall
Donald Trump védelmi fenyegetései végre megadhatják a régóta várt lendületet az európai védelemnek, amelyen a német Rheinmetall nagyot kaszálhat / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Hivatalba lépése óta Trump megerősítette azon követelését, amelyet évek óta hangoztat: a NATO csak akkor működik, ha mindenki költ a hadseregére, és ezért felszólította a tagállamokat, hogy a védelmi kiadásaikat növeljék a GDP 5 százalékára – jelenleg azonban egyetlen ország sem közelíti meg ezt a küszöböt.

Bár az uniós vezetők emiatt sorra fordulnak le a székről megdöbbenésükben, sokan támogatták a javaslatot: Boris Pistorius német védelmi miniszter például pénteken elégtelennek nevezte az eddigi, a gazdasági teljesítmény 2 százalékát kitevő NATO-védelmi kiadási célt.

A NATO először erősítette meg hivatalosan, hogy az oroszok meg akarták gyilkolni a legnagyobb európai fegyvergyártó vezetőjét

A NATO először erősítette meg hivatalosan, hogy az oroszok a német Rheinmetall fegyvergyártó óriáscég vezetőjének meggyilkolását tervezték.

Ha ez a terv lendületet kapna, és a tagállamok nem vonakodnának a saját védelmük biztosításától, az az európai gazdaságot is megerősítené a kontinens egyik legrégebbi piacvezető szektorának, a fegyvergyártásnak a támogatásával.

„Trump fenyegetéseire Európa kénytelen lesz válaszolni, ez pedig óriási védelmi beruházásokat fog jelenteni, vállalatunk pedig soha nem látott növekedést tapasztalhat meg, ha jól játsszuk ki a kártyáinkat” – nyilatkozta Papperger a Reutersnek pénteken. Szerinte csak a német védelmi költségvetésnek a nemzeti GDP jelenlegi 2 százalékáról 2,5-re vagy 3 százalékra történő növelése akár évi 60-70 milliárd eurós pluszberuházást jelentene.

Európa egyik legnagyobb hadiipari vállalata már el is kezdett tervezni a várható keresletnövekedésre, és a vezérigazgató szerint több felvásárlásról is tárgyalnak, amely bővíthetné a Rheinmetall portfólióját. Itt érdemes megjegyezni, hogy a cég nyíltan otthonának tartja Magyarországot, és közel féltucatnyi gyárat és üzemet működtet. Nemcsak a magyar kormányzat stratégiai partnere, hanem olyan hazai nagyvállalatoké is, mint a 4iG. 

Vagyis a Rheinmetall terjeszkedése nyomán itthon is csilingelhet a kassza. 

„Akvizíciók, beruházások, új gyárak és modern projektek, sok tervet végrehajthatunk, amelyeket az utóbbi évtizedekben parkolópályára kellett állítanunk az ügyfeleink alacsony vásárlási hajlandósága miatt” – mondta Papperger, aki elismerte, hogy a drón- és a kibervédelmi szektorban van még mit fejlődnie a vállalatnak.

Terjeszkedne a Rheinmetall

A csoport vezetője szerint az egyik legfontosabb beruházások a lőszergyártás területén lesznek végrehajtva, tekintettel arra, hogy egy NATO-tagállam készlete sem elegendő a szövetség által kijelölt, 30 napos harci készségre vonatkozó követelmények teljesítéséhez.

Ez elsősorban annak köszönhető, hogy az EU az elmúlt három évben szinte mindent odaadott Ukrajnának.

A Rheinmetall azt is tervezi, hogy legalább megduplázza a bajorországi Aschauban található lőporgyárának kapacitását, mivel jelenleg a lőpor jelenti a legnagyobb szűk keresztmetszetet 

– mondta Papperger, hozzátéve, hogy a vállalat 2026-tól elérné az évi 12-14 ezer tonnás termelést.

A vállalat rövid távú célja, hogy

A vezérigazgató azt is elmondta, hogy a Rheinmetall 2024 végén nem kötelező érvényű ajánlatot tett a Thyssenkrupp hadihajórészlegére, a TKMS-re, de az értékesítési folyamatot leállították, mivel a Thyssenkrupp a leányvállalat leválasztását részesíti előnyben.

Bejön a magyar hadiipari számítás, Trump rakétát csinált a Rheinmetallból

Ellentmondásnak tűnhet, de az ukrajnai békét ígérő és a Berlinnel nem különösebben baráti viszonyt ápoló Donald Trump elnökválasztási győzelmének hírére pörögnek a német hadiipari részvények. A magyar hadiipar kulcsszereplőjévé vált Rheinmetall már korábban is gyorsan nyomult előre, és az amerikai hírek most erre még rásegítettek.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.