BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump a fejéhez kap: felrobbant Amerika egyik legnagyobb olajfinomítója, azonnal leállították a termelést – videón a brutális tűz

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Robbanás és tűz miatt leállította egyik legnagyobb amerikai olajfinomítóját a Valero Energy Texasban. A detonáció kilométerekről is hallható volt, a hatóságok azonnali biztonsági intézkedéseket vezettek be.

Leállította napi 380 ezer hordós kapacitású olajfinomítóját Valero Energy a texasi Port Arthurban, miután robbanás és tűz ütött ki egy dízel-hidrokezelő egységben – közölték az üzem működését ismerő források.

Valero Energy olajfinomító
Felrobbant a Valero Energy olajfinomítója / Fotó: AFP

A napi 47 ezer hordó kapacitású dízel-hidrokezelő berendezésben történt robbanás okai egyelőre nem ismertek. 

A detonáció hangját a beszámolók szerint 18 kilométeres távolságban is hallani lehetett. 

A Valero Energy a Reutersnek küldött e-mailes válaszában megerősítette, hogy tűz keletkezett a Port Arthur-i finomító egyik egységében, és közölte, hogy minden dolgozót sikerült azonosítani.

A dízel-hidrokezelő egységek hidrogén segítségével távolítják el a ként az üzemanyagokból, hogy azok megfeleljenek az Egyesült Államok környezetvédelmi előírásainak.

Port Arthur város katasztrófavédelmi hatóságai azonnali helyben maradási riasztást adtak ki a környéken élők biztonságának garantálása érdekében.

A források szerint a finomító leállítása szükséges lépés volt a tűz megfékezéséhez. A tűzoltási munkálatok közben az üzem víz- és gőzellátása is megszűnt.

A Valero közölte, hogy a vállalat „vészhelyzeti reagáló csapata dolgozik, és együttműködik a hatóságokkal”, továbbá elővigyázatosságból Jefferson megye hatóságai lezárták a 82-es és 87-es állami főutakat. A Valero Port Arthur-i finomítója – amely a vállalat legnagyobb létesítménye – Houstontól mintegy 139 kilométerre keletre található.

Korábban a Világgazdaság is megírta, hogy a szigorú környezetvédelmi előírások finomítók bezárásához és magasabb fogyasztói árakhoz vezettek. A zöldátállás zászlóvivőjeként fellépő Kalifornia ma több importált olajat használ, mint valaha, miközben a fogyasztás tovább nőtt.

A Valero Energy tavasszal tervez bezárni egy észak-kaliforniai finomítót, ami több száz további munkahely megszűnését jelenti.

A számok beszédesek: 2019, azaz Gavin Newsom hivatalba lépése óta Kalifornia nagyjából a finomítói kapacitásának a negyedét veszítette el. 

Egy olyan államban, amely az Egyesült Államok egyik legnagyobb üzemanyagpiaca, ez nem pusztán iparági hír – ez ellátásbiztonsági kérdés.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.