BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt a végleges brüsszeli döntés az orosz kőolajtermékek árplafonjáról

Az uniós tanács március közepétől havi rendszerességgel felülvizsgálja a mechanizmust.

Véglegesen jóváhagyta az Európai Unió Tanácsa szombaton az Oroszországból származó vagy onnan exportált finomított kőolajtermékek árplafonjáról szóló megállapodást, amely február 5-én, vasárnap lép érvénybe.
 

Royal Dutch Shell Plc's Lubricants Blending Plant
Fotó: Bloomberg

Az uniós tanács szombati közleménye szerint a tagállamok, valamint a Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Japánt, az Egyesült Királyságot, az Egyesült Államokat és Kanadát tömörítő G7-csoport tagjainak megállapodása értelmében

a dízelolaj legmagasabb ára hordónként 100, míg az olcsóbb termékeké hordónként 45 dollár lehet.


A vasárnaptól érvényes megállapodás 55 napos átmeneti időszakot határoz meg azokra az orosz kőolajtermékekre, amelyeket február 5. előtt vásároltak meg és rakodtak hajóra, illetve április 1. előtt a végleges rendeltetési helyükön kirakodnak.
A megállapodás lehetővé teszi, hogy a kereskedők tengeren orosz olajat szállítsanak unión kívüli országokba, feltéve, hogy annak az ára szigorúan a felső határ alatt marad. 

A rendelkezés keretében egyúttal megtiltják, hogy bárki az orosz olajtermékek exportját könnyítő szolgáltatásokat – szállítás, biztosítás, finanszírozás – biztosítson abban az esetben, ha a termékeket az árplafon felett értékesítették.

 

Az uniós tanács március közepétől havi rendszerességgel felülvizsgálja a mechanizmust, amely alapján az árkorlát a jövőben módosítható, hogy reagálni lehessen a piaci fejleményekre. Az ársapkát a részt vevő országok mindegyike azonos időben vezeti be a megfelelő hazai jogi eljárásain keresztül.
A rendelet kiegészíti az Oroszországból származó nyersolaj 2022. december 5. óta hatályos, hordónkénti 60 dolláros árplafonjáról szóló megállapodást, és a tengeren szállított nyersolaj és kőolajtermékek Európai Unióba való behozatalára vonatkozó teljes uniós tilalmat – tették hozzá.
Az ársapkát Oroszország ukrajnai háborújára válaszul vezették be.

Üzemanyaghiányt hozhat Európában az orosz kőolajtermékek embargója – Magyarországnak egyelőre nincs mitől tartania

Magyarország kiharcolta a mentességet, de az importigény miatt a szankciók következményei hosszabb távon hazánkra is hathatnak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.