Magyar támogatott is van a körülbelül 150 nyertes között az Európai Bizottság azon kezdeményezésében, amellyel a kritikus technológiákba való beruházásokat kívánja fellendíteni. A hazai nyertes, a Danube CCS Ventures Kft. (DCV) a szén-dioxid begyűjtésére és tárolására (CCS) készül.
A cég Duna-mentesítés nevű projektje 48,45 millió eurós támogatást kapott. Honlapja szerint ez lesz Európa első szárazföldi CCS-projektje. A terv évente 500 ezer tonna biofinomítói szén-dioxid lekötését tartalmazza a CFCR rendeletnek megfelelő önkéntes szén-dioxid-kibocsátási tanúsítványok létrehozása érdekében. A CFCR-rendelet szerint a fermentáció az unióban kibontakozó szén-dioxid-eltávolítási piac legígéretesebb forrása az észszerű árú tanúsítványok szempontjából. Márpedig a DCV-é a legalacsonyabb költségű CCS-projekt Európában – írja honlapján a társaság.
A projekt 80 millió eurós tőkeköltséggel és 14 millió eurós éves működési költséggel bemutatja
előnyeit.
A terv Európa legnagyobb és a legfejlettebbek közé tartozó fermentációs üzemére összpontosít, amely a Pannonia Bio Zrt. tulajdona. A megkötendő és tárolandó szén-dioxid egésze a társaság gabona-biofinomítójától származik. A szomszédságában telepítenek majd egy kompresszort, amely a szén-dioxidot szuperkritikus állapotba sűríti, és ahonnan a gáz egy 10-15 kilométer hosszú csövön három közeli besajtolókútba jut. A három injektáló kutat két megfigyelőkút egészíti ki. A kritikus infrastruktúrát az OGD Green Storage Kft., az O&GD Central Kft. speciális célú leányvállalata üzemelteti, amely Magyarország harmadik legnagyobb szénhidrogén-termelő vállalata. A beruházás Dunaföldvár és Daruszentmiklós térségében zajlik.
A Pannonia Bio egyszerre foglalkozik megújuló alapú tüzelőanyaggal, élelmiszeriparral és ipari biokémiával.
A DCV – mint írja – már jelentős időt és pénzt fordított a tárolásra kiszemelt területen 2D-s és 3D-s vizsgálatokra. E kutatásaihoz ez év júniusában kapta meg a hatósági engedélyt. Ám még további 3D-s szeizmikus vizsgálatokra és tesztekre van szüksége, ezek hátralévő költsége a hír közzétételének időpontjában mintegy 6,6 millió euró volt.
A cég egyetlen bevétele a tanúsítványok értékesítéséből származik.
Ennek megfelelően a további projektfejlesztés a megfelelő átvételi kötelezettségek vagy a további tőkekötelezettségek biztosításától függ.
A DCV-t – vélhetőleg mint projektcéget – csak ez év márciusában jegyezték be. Anyavállalata, a Danube Energy Ventures Kft. 2010 óta működik. Végső tulajdonosának kiléte nem nyilvános, mert a kft.-t ellenőrző Danube Energy Ventures Ltd.-t Ciprusról irányítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.