BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Államtitkár: több száz milliárd forintba kerülne Magyarországnak az EU embargója az orosz energiahordozókra

Az orosz energiaembargó közvetlenül érinti a magyar rezsivédelmet Czepek Gábor szerint. Az államtitkár leszögezte: ha az EU terve megvalósulna, akkor Magyarország energiaszámlája nyolcszázmilliárd forinttal nőne.

Magyarország energiaszámlája 800 milliárd forinttal emelkedne, ha az Európai Unió az orosz gáz-, kőolaj- és uránszolgáltatásra embargót vezetne be – jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára, Czepek Gábor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

HUNGARY-RUSSIA-BELARUS-OIL-TRADE, barátság kőolajvezeték Államtitkár: több száz milliárd forintba kerülne Magyarországnak az EU embargója az orosz energiahordozókra
Az Oroszországból érkező olajat is érintené az embargó / Fotó: AFP

Czepek szerint a magyar kormány csak azt akarta, hogy a gyorsított ukrán csatlakozásról mondjanak véleményt demokratikusan a magyar állampolgárok. A múlt héten meg is érkezett az EU részéről a válasz, a szankció, eszerint az orosz gáz-, kőolaj- és uránszolgáltatásra embargót vezetne be, amely sok országot érint, de főleg Magyarországot és Szlovákiát.

Kiemelte: az orosz energiaembargó közvetlenül érinti a magyar rezsivédelmet, és azt Brüsszelben is pontosan érzik és látják, hogy ez nemcsak a jobboldali, hanem a baloldali emberek között is népszerű intézkedés, tehát ha ezt gyengítik, akkor politikailag gyengítik a kormányt, ami nem más, mint nettó belpolitika.

Az államtitkár hangsúlyozta, ha bevezeti az Európai Bizottság ezeket az intézkedéseket, akkor megkérdőjeleződhet a rezsicsökkentésre szánt összeg, mivel az 880 milliárd forint, és ez 340 ezer forint pluszkiadást eredményezne évente egy átlagfogyasztó családnak, ami 

a mai árak két és felszeresét jelentené.

Ismertette, Magyarországnak jelentős gazdasági előny a földgáz esetében az életben lévő szerződés a Gazprommal, eszerint minimális szállítási költséggel hozzák el a földgázt a déli határig, több ezer kilométeren át. Az uránnal kapcsolatban elmondta, a Paksi Atomerőmű az orosz uránra van optimalizálva.

Az EU pedig most azt kéri, hogy bányásszanak uránt Magyarországon vagy állítsák át a Paksi Atomerőművet más típusú urán felhasználására. Ezt jelenleg nem tudják megtenni, de a kormány már kezdeményezett tárgyalásokat egy francia céggel, ami az orosz urán újracsomagolását jelentené, természetesen felárért.

Hozzátette: mindezekből az következik, hogy az erőművek által felhasznált urán és földgáz drágulásával a villanypiacon is drágulásra számíthatunk, így Magyarország energiaszámlája 800 milliárd forinttal nőne. Czepek Gábor úgy véli, Európa versenyképességi deficitben van. 

Példaként megemlítette, hogy Amerikában egyharmadát fizetik az európai gázáraknak, Kínában pedig egynegyedét az európai villanyáraknak.

Úgy fogalmazott, erre nem a megoldást keresi Brüsszel, hanem tetézve a bajt, folyamatosan olyan intézkedéseket hoz, amelyekkel nehéz helyzetbe kerülünk, és úgy látszik, most már nemcsak az európai emberekre, az európai vállalatokra, hanem célzottan a magyar emberekre is intézkedéseket kívánnak bevezetni.

Éppen ezért úgy döntöttek, hogy a Voks 2025-höz csatlakozva egy tízállomásos energetikai országjárást indítanak, hogy a magyar embereknek elmondják, ténylegesen mit jelentenek ezek az intézkedések.

A vég kezdete: hatalmas csapást kapott Ursula von der Leyen – ítéletet mondott az uniós bíróság a Pfizer-botrányban

Az Európai Bizottság ellen ítélt az Európai Törvényszék a Pfizer-botrányban, így az uniós testületnek nyilvánosságra kellene hoznia Ursula von der Leyen rurópai bizottsági elnök és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közötti sms-eket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.