A NAK (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) és a MAGOSZ (Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége) képviselői brüsszeli sajtótájékoztató keretében számoltak be a két szervezet által összegyűjtött több mint negyedmillió aláírásról. Petícióban követelik a területalapú támogatások fenntartását, s ellenzik Ukrajna uniós csatlakozását.
„El a kezekkel az agrártámogatásoktól!” címmel indított petíciót a MAGOSZ, valamint a NAK. Az agrártámogatások megőrzését célzó kezdeményezést több mint 250 ezer gazdálkodó írta alá. Erről Brüsszelben tartott sajtótájékoztatón számolt be a két szervezet képviseletében Jakab István, a MAGOSZ elnöke és Cseh Tibor András, a NAK alelnöke.
Elfogadhatatlan és határozottan tiltakozunk az ellen, hogy Ukrajnát felvegyék az Európai Unió tagjainak sorába úgy, hogy közben már az előcsatlakozási forrásokat is fizetik az ország számára, ezzel ugyanis az uniós gazdákat teszik tönkre – jelentette ki Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke Brüsszelben.
Jakab István magyar újságíróknak nyilatkozva arról beszélt, hogy Brüsszel azon dolgozik, miként lehetne az agrártámogatásokat átalakítani, hogyan lehetne azokat a forrásokat, amelyek kiszámíthatóan rendelkezésre álltak, teljesen más csatornákon máshova, többek között Ukrajnába elirányítani.
Az ukrajnai háború nehéz helyzetbe hozta a szomszédos országok gazdáit is
– hívta fel a figyelmet.
Jakab hozzátette: ukrán gabonával árasztották el Európát, a helyzet tarthatatlan. Az orosz–ukrán háború kapcsán az európai agrárpiac romba dőlt, a gazdák kiszámíthatatlan helyzetbe kerültek. Az ellenőrzés és a szigorú szabályozások nélküli ukrán mezőgazdaság uniós integrációja pedig az élelmiszer-biztonságot is veszélyezteti – hangoztatta.
Cseh Tibor András NAK-alelnök szerint, Magyarországtól néhány száz kilométerre Ukrajnában nagy mezőgazdasági birtokok vannak, elsősorban nyugat-európai és amerikai kézben. Szavai szerint rendkívüli versenyhátrányt jelentene, ha ez az óriási piac hozzáféréssel bírna az európai piacokhoz.
Újságíró kérdésre válaszolva elhangzott: a magyar gazdák a száj- és körömfájás betegség mielőbbi felszámolása érdekében érdemi segítséget várnak az Európai Uniótól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.