BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egységesnek látszottak a szocialisták

Kovács László egyetlen jelöltként, a küldöttek igen szavazatával lett ismét az MSZP elnöke a párt hét végi tisztújító-programalkotó kongresszusán. A legfőbb döntéshozó fórum határozatában a miniszterelnök-jelölt megnevezése, az országos lista összeállítása és a választási program megalkotása kérdésében -- különös tekintettel ezek időpontjára -- szabad kezet adott az újjáalakuló vezetésnek.

Az MSZP kongresszusát megelőző hónapokban tapasztalt személyi versengést lezáró tisztújítás eredményeként "kiegyensúlyozott" összetételű vezetést választottak a küldöttek. A legfontosabb vezető tisztségviselők közé két olyan politikus is bekerült, akik a fórum előtt sem titkolták kötődéseiket: a később alelnökké választott Lendvai Ildikó "kovácsistának", Jánosi György, az országos választmány új első embere pedig Németh Miklós hívének vallotta magát.
Kovács László, a párt régi-új elnöke mellett -- akit 503 szavazó közül 448-an biztosítottak a bizalmukról -- a fent említetteken kívül is új személyek irányíthatják a pártot. Így ez ideig Szili Katalin elnökhelyettes -- a teljesen új poszt betöltésekor 485 igen voksot kapott -- és Juhász Ferenc, a másik alelnök sem töltött be eddig párttisztséget. Az országos választmány elnöki székéért folyó versenyben két szavazást tartottak, mivel az első fordulóban Jánosi György megelőzte ugyan Földes György korábbi elnököt -- győzelmét be is jelentették --, ám később kiderült: egyetlen voks hiányzott az összes leadott szavazat többségéhez. A második körben a helyzet egyértelművé vált, miután ekkor Jánosi Györgyre 285-en, Földes Györgyre pedig 206-an szavaztak.
A választási procedúra további érdekessége, hogy Nagy Sándor visszalépésével Szili Katalin ellefél nélkül indulhatott az elnökhelyettességért. Meglepetést okozott még, hogy Lendvai Ildikó megelőzte a jelöléskor még sokak által "befutónak" tekintett Lamperth Mónikát. Ezáltal Nagy Sándor, valamint valószínűleg Lamperth Mónika és Kiss Péter is a parlamenti frakció vezetéséért kíván majd versenybe szállni. Kovács László ugyanis tegnap megerősítette azt a bejelentését, hogy nem akar a képviselőcsoport élén maradni.
A párt új vezetésének összetétele felértékelődött azáltal, hogy a kongresszus választási felkészülésről szóló határozata a korábbi tervezettel szemben nem rögzítette a következő, ezzel kapcsolatos kérdésekben dönteni hivatott tanácskozás időpontját. A küldöttek ehelyett -- kompromisszumos megoldásként -- szabad kezet adtak a megújuló országos elnökségnek és választmánynak ahhoz, hogy a későbbiekben eldöntsék: mikorra hívják össze a miniszterelnök-jelöltet megnevező, a választási programot elfogadó és az országos listát összeállító döntéshozó fórumot. Az az elképzelés ugyanakkor nem változott, amelynek értelmében a párt 2002-es egyéni képviselőjelöltjeiről 2001. augusztus 31-éig dönteniük kell az illetékes testületeknek.
A 15 fős elnökség fennmaradó 10 helyének mindegyikét lapzártánkig még nem tudták betölteni. A jelöltek magas száma és a kvótarendszer követelményeinek érvényesítése miatt több fordulót tartottak, s az első körben csupán öten kapták meg a szavazatok több mint felét. Így a testület tagja lett Lamperth Mónika, Nagy Sándor, Tóbiás József, Hiller István és Újhelyi István. A harmincöt évnél fiatalabbak számára fenntartott harmadik helyért Nagy Nóra megelőzte Molnár Tamást, így ő is bekerült az elnökségbe. A fennmaradó négy hely betöltéséért ezt követően lapzártánkkor tartottak egy újabb fordulót.
Az MSZP két nap során felszólaló vezetői a belső konfliktusok lezárását, az egységet és a párt 2002-es választási győzelmével kapcsolatos hitet igyekeztek a középpontba állítani. Ebbe illeszkedett Németh Miklós exkormányfő beszéde is, aki egyszersmind jelezte arra vonatkozó szándékát, hogy kész részt venni a párt munkájában. A Fideszt és az FKGP-t bíráló küldöttek a koalíciót legyőzni képes erőként beszéltek az MSZP-ről, s néhányan -- elsőként Horn Gyula -- elérhető célként említették azt, hogy a párt 2002-ben abszolút többséghez juthat a parlamentben.
Kovács László az újraválasztását követően tartott sajtótájékoztatón példa nélkülinek és az MSZP európaiságát bizonyítónak nevezte azt, hogy három ország miniszterelnöke -- köztük Gerhard Schröder német szövetségi kancellár --, illetve az osztrák parlament elnöke is megtisztelte jelenlétével a kongresszust.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.