Ha leég egy cellulózgyár...
A jelenlegi körülmények között semmilyen valóságos információnk nincs arra vonatkozóan, hogy a taneszköz- és tanfelszerelés-piacon milyen arányú áremelések várhatók, ezt csak becsülni tudjuk -- felelte lapunk kérdésére Gál Ferenc, az OM főosztályvezető-helyettese. A tárca számításainak alapját az előző évek árdrágulási üteme adja, ami évente mintegy 10 százalékos.
A tankönyvpiac drágulásának okát ugyanakkor Gál Ferenc a 2000 tavaszán két, egymástól függetlenül bekövetkező eseményben látja: egy cellulózgyár leégése, illetve a finn papíripari munkások sztrájkja. Legfontosabb elemnek a cellulóz világpiaci árának kb. 40 százalékos emelkedését tartja, amely 25-30 százalékban drágította a nyomdaipari papírok árát. Gál Ferenc úgy véli: ez vezetett a magyarországi nyomdák, illetve papírkereskedelmi cégek radikális, nagyjából 25 százalékos áremeléséhez. (A papírfajták különböző mértékben lettek drágábbak: pl. a gyengébb minőségű rotációs -- jellemzően újságnyomó -- papír ára alig változott, míg a fehér famentes -- jellemzően könyvnyomó papír -- ára megközelítőleg 30 százalékkal lett drágább.)
A kiadók tavasszal már jelezték ezt a gondot. Gál Ferenc utalt rá: erőteljes nyomás nehezedett szeptemberben a minisztériumra, hogy a kiszállított tankönyvek árát 6-12 százalékkal emelhessék (a papír árnövekedésére hivatkozva). Ezt akkor azzal sikerült kivédeni, hogy a kiadók egy jelentős része már 1999-ben lekötött bizonyos nyomdai és papírkapacitásokat, illetve a tárca felhívta a kiadók figyelmét az iskolák döntő többségével meglévő szerződésekre. Az OM jelezte azt is, hogy a papírok áremelkedésének ismeretében -- illetve a 2000. évi 9 százalék körüli inflációt is beszámítva -- a 2001. évre legfeljebb 15-20 százalékos áremelést -- mint kezelhető nagyságrendet -- tud elfogadni.
A tárca főosztályvezetője úgy véli: a 2001. szeptember 1-jétől az első, ötödik, kilencedik évfolyamon bevezetendő kerettantervi (ket) szabályozás közvetlenül nem érinti a tanulók, családok terheit, azaz ezeken az évfolyamokon a bevezetés ténye nem jelentkezik semmilyen tekintetben áremelő tényezőként. Ezzel szemben Ábrahám István, a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott lapunknak (VG, 2000. nov. 9.), hogy a ketre készülve bizonyos tankönyveket (pl. a biológia- és a földrajz-) felújított formában (több kép, négyszín-nyomás stb.), tartósabb használatra jelentetnek meg, így ezek ára a tervezett 15-20 százalékos átlagáremeléshez képest nagyobb mértékben drágul.


