A három koalíciós pártnak a képviselők jogállásáról szóló törvény módosítása érdekében ezen a héten benyújtott indítványát csak abban az esetben fogadhatja el még az idén a parlament, ha annak jelenlegi szövegén nem változtatnak. Az MSZP ugyanis már jelezte, hogy bár a korrekció szükségességével egyetért, a javaslat házszabálytól való eltéréssel történő tárgyalását elutasítja, ami pedig csak a képviselők négyötödének hozzájárulásával érhető el. "Nem akarjuk, hogy ez a vita beárnyékolja a költségvetést" -- indokolta az álláspontot Keller László (MSZP). Ezek után az indítvány leghamarabb a december 4-én kezdődő plenáris hét napirendjén szerepelhet, mert -- mint azt Áder János házelnök a házbizottság csütörtöki ülése után is jelezte -- a javaslatról a bizottságok még nem tárgyalhattak. A szocialisták támogatására egyébként eleve szükség van a módosítás elfogadtatásához, hiszen az csak a képviselők kétharmadának támogatása esetén lehetséges.
Az viszont kérdéses, hogy a hárompárti egyeztetésen átment normaszöveg módosítás nélkül megfelel-e az eredeti célnak. Az ugyanis jelenlegi állapotában nem teszi lehetővé a képviselők korábbi vagyonnyilatkozatainak nyilvánosságra hozatalát. A Répássy Róbert (Fidesz), Horváth Balázs (MDF) és Szentgyörgyvölgyi Péter (FKGP) által benyújtott javaslat vonatkozó szakasza úgy rendelkezik: a törvény hatálybalépését megelőzően benyújtott vagyonnyilatkozatokat a hatálybalépést követő tíz napon belül vissza kell adni a képviselőknek, akik azokkal a továbbiakban szabadon rendelkezhetnek. Salamon László, az ügyrendi bizottság fideszes elnöke úgy látja, lehetséges, hogy ezt a pontot korrigálni kell, hiszen a vagyongyarapodást a korábbi vagyonnyilatkozatok alapján lehet vizsgálni. A tervezet alapján egyébként a jövőben a képviselők vagyonnyilatkozatainak csak nyilvános része lenne.
A parlament ügyrendi bizottsága csütörtökön arra hivatkozva utasította el az MSZP házszabály-módosításra tett javaslatának tárgysorozatba vételét -- amely a mentelmi bizottság hatáskörét szélesítette volna ki --, hogy a képviselők jogállásáról szóló hatályos törvény nem teszi lehetővé a zárt vagyonnyilatkozatok mentelmi bizottság általi felbontását. Ezzel az indokkal a testületnek a Torgyán József által kezdeményezett vizsgálóbizottságot sem kellett volna általános vitára alkalmasnak minősítenie, hiszen a zárt részekhez az sem lenne jogosult hozzáférni -- mondta Keller László. Hozzátette: e szerint a koalíció nem akar vizsgálatot Torgyán József házépítése ügyében.
Salamon László kérdésünkre elismerte, hogy a vizsgálóbizottság lehetőségeinek lennének korlátai, de kiemelte, a Torgyán József-féle kezdeményezés negyedik pontját ki kellene venni a javaslatból. Ez rendelkezne úgy, hogy az ad hoc bizottság jogosult a zárt borítékban lévő vagyonnyilatkozatokba betekinteni és azokat vizsgálat tárgyává tenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.