A fél évszázada megnyílt Állami Balettintézet, ma Magyar Táncművészeti Főiskola már az alapításkor helyhiánnyal küzdött, helyzete a képzés színvonalának emelkedésével fordított arányban áll: romlott. Az Andrássy úti Drechsler-palotát, a központot eladták. A szerződés létrejöttekor azt ígérték az intézmény vezetőinek, hogy a tulajdonos a közelben több négyzetméternyi új épületet emel, mint ahányat az iskola elhagy. Minthogy a közelben -- a növekvő helyhiányt enyhítendő --, a Kazinczy utcában, a 70-es években egy kiegészítő házat építettek, kézenfekvőnek látszott, hogy mögötte a Holló utcai üres telkeket építsék be számukra. Nemrég azonban kiderült, hogy az önkormányzat ötcsillagos szállodák sorát látná e helyen szívesebben. Maradt a Kazinczy utcai házzal szemközti szűk telek, amelyen nem oldódna meg a speciális oktatással járó valamennyi gond.
Dózsa Imre főigazgató úgy látja, hogy most végre az eddigi ötleteknél sokkal jobb megoldás látszik körvonalazódni. Az ELTE Amerikai úti Egyetemközi Francia Központja rövidesen átköltözik Lágymányosra, a fölszabaduló épületben elférne az egész főiskola és a közismereti oktatás is. Itt ráadásul van egy 300 személyes színházterem, ahol a növendékek színpadi gyakorlatot is szerezhetnének, sőt: más művészeti felsőoktatási intézmények hallgatóival együtt kisebb nyilvánosság előtt rendszeresen bemutatkozhatnának. Minthogy az objektumban kollégium is működik, a vidéki tanulók elhelyezése szintén megoldódna. Ez az épület közel fekszik a millenniumi földalatti végállomásához, az esti színházi szereplésekre oda-vissza gyorsan és jól utazhatnának a gyerekek. A Magyar Táncművészeti Főiskolán pillanatnyilag 700 diák tanul különféle szakokon; táncelméleti szakembereket, tánctörténészeket, szakpedagógusokat és koreográfusokat is képeznek.
Az idei vizsgaelőadásukat 2001. június 30-án tartják, majd a növendékek három nap múlva Japánba utaznak, ahol több előadáson is bemutatják a vizsgakoncertet. Tegnap este egy szombatig látható fotókiállítással nyílt meg a Thália Színházban a nemzetközi fesztivál, amelyre több mint 100 vendég érkezett; 18-án délelőtt nemzetközi szimpóziumot tartanak, ezen a balettművészet jövőjéről tanácskoznak.
Az első estet a nagyhírű brit Elmhurst táncművészeti iskola kezdte az Agnus Dei című darabbal, amelyet kifejezetten erre az ünnepre készítettek. Részt vesz a fesztiválon a Bécsi Operaház balettiskolája, a Bécsi Konzervatórium, a Rigai és a Szentpétervári Akadémia, az Észak-Karolinai Művészeti Egyem csapata, a Prágai és a Párizsi Konzervatórium együttese, a Holland Nemzeti és a Mannheimi Állami Balettakadémia, a hazaiak közül a győri és a pécsi táncművészeti szakközépiskola növendékcsoportja. A vendégek utaztatásának, ellátásának tetemes költségéhez a kulturális és az oktatási szaktárca, valamint a Nemzeti Kulturális Alapprogram járult hozzá, segített továbbá az AFAA (Association Francaise d' Action Artistique) és a budapesti Francia Intézet is.
Költözne és ünnepel a Magyar Táncművészeti Főiskola Szombat estig tart a Thália Színházban az a háromnapos nemzetközi fesztivál, amelyre a Magyar Táncművészeti Főiskola Európa és Észak-Amerika legjobb társintézményei közül hívott vendégeket. A fennállásának 50. évfordulóját ünneplő iskola fölül eladták a tetőt. Közben kérdésessé vált, hová mehetnek, ha hamarosan ki kell költözniük. Albert Mária-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.