A Postabank Rt. előző és jelenlegi vezetése által felkért vagyonértékelő cégek irreális, szakmailag elfogadhatatlan különbséggel állapították meg a büki golfpálya piaci értékét -- derül ki a lapunk birtokában levő dokumentumokból. A 3 milliárd forint értékű különbözetet a bank az állami konszolidáció terhére kifizette saját cégeinek, az Epona Kft.-nek és a Postabank Invest Rt.-nek. A cégek ennek ellenére bekerültek a pénzintézet workout szervezetébe, amely a rossz portfóliókat gyűjti össze. Az Epona Kft. több mint 2 milliárdos vagyona mára 37 millió forintra zsugorodott. A céget a PB Workout Vagyonkezelő Kft. eladta egy külső (Anders Kft.) vállalkozásnak.
A Hungária Golf Kft. tulajdonában levő büki golfpálya -- mint ismert -- Palotás János vállalkozótól 920 millió forintért került a Postabank Rt. tulajdonába. Az adásvétel előtt a Postabank akkori vezetése két vagyonértékelő céggel felértékeltette a golfpálya piaci értékét. 1998 áprilisában az American Appraisal Magyarország Vagyonértékelő Kft. 3,40 milliárd forintban, a Seratus Vagyonértékelő Kft. 3,262 milliárd forintban állapította meg a golfpálya értékét. Palotás János adótartozása miatt adta el -- állítása és egy folyamatban levő per szerint -- áron alul, 920 millióért a Hungária Golf Kft.-t (és vele együtt a golfpályát). A Postabank Rt. ezután üzletrészcsere formájában 3,32 milliárd forint értékben -- 30-70 százalékos megoszlásban -- adta el a golfpályát két 100 százalékos tulajdonában levő cégének, az Epona Kft.-nek és a Postabank Invest Rt.-nek.
A pénzintézet jelenlegi vezetése új vagyonértékelést készíttetett: az Ernst & Young Kft. a golfpálya értékét 251 millió forintban állapította meg. A különbözet 3 milliárd forint. A Postabank Rt. ezután nyilvántartási értéken, 3,32 milliárdért (készpénzben) visszavásárolta a golfpályát, majd a második értékbecslésnek megfelelő 251 millió forintos értékben betette az állami konszolidációs csomagba, és lehívta a 3 milliárdnyi különbözetet.
A Postabank Rt. jelenlegi vezetése szerint a korábbi menedzsment azért értékelte felül a szántóföldként nyilvántartott golfpályát, hogy így tüntesse el a pénzintézet veszteségeit. A bank előző vezetése szerint viszont a nemzetközi minősítésű golfpályát a jelenlegi menedzsment értékeltette le szándékosan, hogy ezzel növelje az állami konszolidációs keretet, és "túlkonszolidálja" a bankot. A 3 milliárdos különbözet készpénzben történő kifizetése saját vállalkozásainak, majd e cégek eladása azt szolgálja, hogy az állami konszolidációból lehívott milliárdok nyomon követése lehetetlenné váljon -- állítják az előző bankvezetők.
A golfpálya valódi értéke egyelőre vita tárgya, de annyi bizonyos: szakmailag indokolható módon nem lehet ekkora különbségű vagyonértékelést készíteni ugyanarról az objektumról. Valamelyik felmérés manipulációs szándékkal készült. A valódi piaci érték akkor derülne ki, ha a -- Reorg Apport Rt.-től néhány száz millió forintos áron megszerzett -- ingatlant az új tulajdonos értékesítené.
Darvalics Lajos, a Kálvin 95 Kft. többségi tulajdonosa megerősítette: szakmai körökben elterjedtek a golfpálya értékesítéséről szóló hírek, de -- mint mondta -- azok alaptalanok. Cáfolta, hogy strómanként és áron alul jutott volna az ingatlanhoz, amely egyelőre veszteséget termel.
Elfogadhatatlan mértékű különbségek a vagyonértékelésben Nem derül ki a büki golfpálya valódi piaci értéke, miután az eladásáról szóló hírek alaptalanok -- tudta meg a Világgazdaság Darvalics Lajostól, a pálya tulajdonosától. A Postabank Rt. jelenlegi és előző vezetése 3 milliárd forint különbözettel becsülte meg a golfpálya árát: a legutóbbi vagyonértékelésben 251 millió forint szerepel. Ennek ellenére a bank az állami konszolidáció terhére 3,3 milliárd forintot fizetett ki saját cégeinek. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.