Noha a Fidesz vezető politikusai bíztak abban, hogy az MDF végül visszavonja a költségvetést 10 milliárdokkal megterhelő indítványait, az ennek érdekében folytatott "lobbizás" során a legnagyobb kormánypárt információink szerint azt is megüzente: partnere ellenkező magatartásával "kicsikarhatja" az országgyűlési választások jövő év tavaszára történő előrehozatalát. A Fidesz--FKGP--MDF koalíció eddigi két és fél éves történetének talán legfontosabb -- ám mindössze két napig tartó --, a színfalak mögött zajló egyezkedés- és üzenetváltás-sorozata előzte meg a költségvetés fő számairól döntő kedd esti parlamenti szavazást.
Miközben az FKGP "hozzáállása" Torgyán József jóval korábbi bejelentése nyomán -- hogy tudniillik minden kisgazda köteles megszavazni a költségvetést -- nem volt kétséges, az MDF még hétfőn, a nyilvánosság előtt is beszámolt a büdzsé kiadási oldalát mintegy 100 milliárd forinttal megterhelő javaslatainak fenntartásáról. Ezt követően a háttérben a legmagasabb szinten próbálták rábírni arra a koalíció legkisebb pártját, hogy álljon el szándékaitól. Lapunknak megerősítették azt a már közölt információt, hogy az MDF meggyőzésébe besegített Mádl Ferenc államfő és Surányi György jegybankelnök is.
Az MDF megpróbálta ellenőrizni, javaslatainak fenntartása milyen következményekkel járhat a büdzsé kiadásaira nézve -- mondta lapunknak Font Sándor. Az MDF frakcióvezető-helyettese hozzátette: kalkulációikat megerősítették a miniszterelnök kedd délelőtt a párt képviselőcsoportjának ülésén összegzett aggodalmai is. Jelezte még, hogy előzőleg a kormányzat részéről nem fordítottak kellő figyelmet az MDF indítványainak makrogazdasági kihatásaira. Miután azonban Orbán Viktor kifejtette, miért nem tartja az MDF javaslatait elfogadhatónak, a frakció egy későbbi ülésén döntött végül az egészségügyi dolgozók béremelésére tett javaslat visszavonásáról, amely 24 milliárdos pluszkiadást jelentett volna. A másik, a 15 százalékos nyugdíjemelésre vonatkozó kezdeményezésüket a kormány által elfogadott, 10,3 százalékos járandóságemelésről történt döntés zárta ki.
Tegnap a koalíció minden pártjának részéről az év, sőt a ciklus legfontosabb szavazásának nevezték a kedd esti voksolást. Miután végül csak a kormány által támogatott módosító indítványokat fogadták el a képviselők, egyértelművé vált: december 19-én a kormánytöbbség igent mond majd a 2001. és a 2002. évre vonatkozó büdzsére -- állították az általunk megkérdezett politikusok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.