Egyelőre még nem látszik az a stratégia, amellyel az FKGP-t és annak elnökét érő támadásokat kezelni tudnák a kisgazdák. Bár lapértesülések több mint egy hete már tanácskoztak a lehetséges lépésekről, az FKGP vezetése akkor várakozó álláspontra helyezkedett. Ma Torgyán József pártelnök, az ígéretek szerint, a nyilvánosság előtt "vállalja az utóbbi időben felvetődött kérdések megválaszolását".
Hatásos stratégiát kell kialakítani, hiszen folyamatos támadásoknak van kitéve az FKGP -- mondta lapunknak Bánk Attila. A kisgazda frakcióvezető továbbra is állítja, lejárató kampány folyik a párt ellen, melynek során tudatosan keverik "az igazságot hamisságokkal". Egyértelmű, mindez már a választási küzdelem első felvonása, de "minden rosszban van valami jó is, a botránysorozatban az, hogy túl korán jött, lesz még idő a felkészülésre" -- tette hozzá.
Egyelőre azonban az FKGP támogatottsága fél éve, függetlenül a botrányoktól, a köztársasági elnökjelölési vita óta csökken. Valóban a szétesés látszatát kelti ez a folyamat, de nem tudni, hogy elvezet-e a párt széthullásáig -- válaszolta lapunknak Závecz Tibor. Azt viszont elképzelhetőnek tartja a Szonda Ipsos kutatási igazgatója, hogy veszélybe kerül az FKGP parlamentbe jutása.
Ha kiteljesedik a botrányok keltette folyamat, annak elsődleges nyertese, de nem kizárólagos kedvezményezettje a Fidesz lehet. Az FKGP szavazóinak egyharmada ugyanis második pártként a Fideszt választja. A legutóbbi Szonda Ipsos-felmérésből valószínűsíthető, hogy a kisebb jobboldali pártoktól megkezdődött a szavazók a Fidesz felé való kismértékű áramlása. De kétséges lehet egy ilyen gyűjtőakció kimenetele -- tette hozzá Závecz Tibor.
Voksokat szerezhet a kisgazdapárt térvesztésével az MSZP is. Elsősorban azokra a "kisemberekre" számíthat, akik nem ideológiai alapon, hanem az élethelyzetükkel való elégedetlenség miatt vándorolnak egyik párttól a másikhoz. Legkevésbé a MIÉP képes kisgazda választókat megnyerni -- állapította meg a kutató.
Nem csak a botránysorozat kimenetele kétséges, hanem az is, irányítja-e azt valamely politikai csoport, vagy öngerjesztő folyamatról van szó. A korábbi évek, kormánykoalíciók botrányaihoz képest a kisgazdák ügyeinek érdekessége, hogy "mindennap" újabb és újabb visszaélés kerül nyilvánosságra, érintett a pártelnök, s hogy személyekhez és nem intézményekhez (pártokhoz) köthetők a pénzmozgások.
Nem érdekelt a Fidesz abban, hogy széthulljon a kisgazdapárt -- fogalmazott lapunknak a Fidesz egyik vezető politikusa. Az FKGP-nek pedig nem lehet célja a koalíció szétverése, mert jelenlegi támogatottsága mellett csak rosszul szerepelhetne egy előre hozott választáson. Ha az FKGP mégis teljesen elveszítené támogatóit, a Fidesz célja szavazóinak megszerzése kell legyen -- mondta. Azt kell elérnie a pártnak, hogy az FKGP-tól eltávolodók ne a MIÉP-et, hanem a Fideszt válasszák -- fogalmazott a politikus.
A kormányzat stabilitását is veszélyeztetheti Csizmadia Ervin politológus szerint a kisgazdák botránysorozata. Úgy látja, az FKGP-n belüli ellentétek hozták felszínre az ügyeket. Ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy a történtek miatt a Fidesz felülvizsgálná kapcsolatát az FKGP-vel. A kisgazdák eddig megbízható koalíciós partnerei voltak a Fidesznek, az Orbán Viktor és Torgyán József által kötött egyezségeket betartották.
A kérdés, ki nyerhet az FKGP visszaesésével Ma még nem egyértelmű, milyen politikai következményei lesznek az FKGP-t sújtó botránysorozatnak. A Világgazdaság által megkérdezett elemzők szerint az akár a koalíció stabilitását, vagy az FKGP 2002-es parlamentbe jutását is veszélyeztetheti. A kampány első felvonása zajlik, de szerencsére "túl korán" kezdődött, lesz még idő felkészülni a választásra -- fogalmazott lapunknak Bánk Attila, az FKGP frakcióvezetője. Munkatársainktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.